Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Кинескиот конкурент на Tesla Model X (фото+видео)

Време: 11:27

Датум: јануари 9, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Кинеската компанијата „Byton“ го искористи саемот за електроника „CES 2018“ во Лас Вегас, за да претстави концепт прототип на електричен теренец. Моделот се нарекува „Byton Concept“, а сериската верзија се позиционира како конкурент на „Tesla Model X“ и „Jaguar E-Pace“.

Стартот на продажбата на автомобилот со зголемена проодност е закажан за крајот на 2019-та година. Возилото доби стилски дизајн кој донекаде повторува неколку елементи, кои претходно ги видовме кај некои нови модели на „Nissan“ и „Land Rover“.

Сепак, кросоверот е целосно уникатен и оригинален. На пример, каде што треба да биде достапна стандардна инструмент-табла и информативен систем за забава, е поставен широк екран. Во самиот центар е 8-инчен таблет, а седиштата можат да ротираат на 12 степени.

Од компанијата се категорични дека сериската верзија ќе повтори 85% од одлуките претставени кај концептот, но сепак треба да се очекуваат и некои „прифатливи промени во обликувањето на кабината“. Сепак, големиот екран, исто така, ќе биде оставен во стандардниот „SUV“. Надворешноста нема да се менува, со исклучок на камерите, кои ги заменуваат надворешните ретровизори како кај концептот.

Концептниот кросовер се напојува со електричен мотор кој генерира 272 КС. Со едно полнење возилото може да измине 250 милји (402 км). Во исто време, компанијата ќе им понуди на своите корисници верзија со два електрични мотори, кои развиваат 476 КС. Па вкупниот досег со едно полнење ќе биде околу 325 милји (520 км). Цените на моделот ќе започнуваат со 45.000 долари.

Серискиот опција ќе добие и системи за автономно управување од трето и четврто ниво, но тоа ќе се случи дури по 2020-та година. За тогаш „Byton“ планира пласирање на пазарот на уште два модели, од кои едниот ќе е седан. Тие ќе бидат изградени на платформата на презентираниот концепт на „Byton“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Оваа година на пазарот ќе се појави нов претставник во флотата на електрични мотори – „Audi e-tron crossover“. Поради пројавениот интерес за новото возило, шефот…

 • BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  „BMW“ претстави дел од својот план за следната година, а фокусот на баварскиот премиум производител се автономната технологија и електричните возила (EV). Компанијата од Минхен…

 • Враќање на Opel Corsa GSi

  Враќање на Opel Corsa GSi

  По „Insigniа“, „Opel“ ќе претстави „GЅi“ верзија и на својот најпопуларен модел од „B“ класата – „Corsа“. Прв пат „Corsa Gsi“ се појави во 1988-ма…

 • McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  Додека повеќето производители на суперавтомобили се натпреваруваат кој прв на пазарот ќе претстави модел само на електрична енергија, „McLaren“ одбива да биде дел од тој…

 • Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди вода годишно. Всушност, наместо да ги…

 • Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Гермaнската тјунерска куќа „Posaidon“ направи мало „чудовиште“ од појдовната генерација на „Mercedes AMG A45“. „Posaidon“ од 2.0-литарскиот мотор извлече дополнителни 169 KS па сега има…

 • Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Новиот субкомпактен кросовер на „Opel“ го доби својот 100.000-ти сопственик во Европа по една година од стартот на продажбата. „Crossland X“, како прв заеднички проект…

 • Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Неодамнешниот саем за автомобили во Женева заврши. Имаше чудни прототипови, сериски автомобили и некои прилично скапи модели кои ќе бидат произведени во ограничено издание. Европската…

 • BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  Германскиот производител на автомобили „BMW“ се пофали со новиот кросовер „X4“ кој имаше официјална премиера на 14-ти февруари (фабрички код „G02“). Компанијата објави видео во…

 • Во подготовка е новиот Opel Mokka X

  Во подготовка е новиот Opel Mokka X

  На Интернет се појавија фотографии од маскираното предпродукциско тест возило. „Opel“ претходно најави дека новата гернерација на субкомпактниот „SUV“ модел „Mokka X“ ќе пристигне во…