Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Познати се европските цени на Leaf

Време: 13:56

Датум: јануари 5, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Електричниот хечбек на „Nissan“, „Leaf“ започна да се продава во Јапонија од октомври и ќе биде на американскиот пазар во јануари. Еден месец подоцна, ќе започне и продажбата во Европа, а цената на електричниот модел е веќе позната.

Во Велика Британија, каде што „Leaf“ се произведува во Сандерленд, моделот започнува со 21.990 фунти, вклучувајќи го и попустот од 4.500 фунти што го нудат властите за купување автомобил со нулти емисии. Во Германија, цените започнуваат со 31.950 евра.

Досега, европските потрошувачи на „Nissan“ направија повеќе од 10.000 нарачки од ова возило. Ова е најуспешниот модел на електрична енергија во светот, бидејќи повеќе од 293.000 единици се продадени од пуштањето на првата генерација.

Новиот „Nissan Leaf“ доби обновен дизајн, како и електричен мотор со повеќе 40 коњски сили. Сега хечбек единицата развива 147 КС и 270 Nm вртежен момент. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае 8 секунди и возилото со едно полнење може да помине 378 км во циклусот „NDEC“. Капацитетот на батеријата е 40 kW/h, при што до 80% се полни за 40 минути.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Lexus го откри новиот ES (видео)

  Lexus го откри новиот ES (видео)

  Премиум брендот на „Toyota“ ги објави првите официјални фотографии и видеа од новата генерација на својот „ES“ седан. Светската премиера на моделот ќе се одржи…

 • Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави своето ново „надуено“ купе „M2 Competition“. Компактниот спортски автомобил добил 3.0-литарски 6-цилиндричен мотор од поголемите „М3“ и „М4“,…

 • Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Чиста прецизност за беспрекорно уживање во возењето! Така во Ризелсхајм, седиштето на „Opel“ ја најавуваат својата нова спортска ѕвезда – „Оpel Сorsа GSi“. „Тоа што…

 • Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  „Ford“ тврди дека тоа е нивниот модел „Mustang“, кој се продава во 146 земји во целиот свет. За љубителите на „Ford Mustang“, 17-ти април е…

 • График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  Автономните автомобили станаа фокус на јавноста, откако минатиот месец во САД две несреќи завршија со смртни случаи. Првиот беше пешак кој беше прегазен од автономен…

 • Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Претставниците на брендот „Hyundai“ забележаа дека популарноста на новиот „напумпан“ хечбек „i30 N Perfomance“ ги надмина дури и нивните најголеми очекувања. Серијата „First Edition“, која…

 • Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Fédération Internationale de l’Automobile (ФИА) ја прифати апликацијата на Porsche како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може да…

 • Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Новата „буба“ на „Volkswagen“ никогаш не ја достигна славата на оргиналниот модел, но затоа старата и натаму ги инспирира автомобилските ентузијасти. Веста дека „Volkswagen“ планира…

 • MG се враќа на светската сцена со атрактивен кросовер (фото)

  MG се враќа на светската сцена со атрактивен кросовер (фото)

  Заборавениот од сите британски бренд „MG“ се враќа на сцената под „капата“ на кинеската компанија „SAIC“. „MG“ во последниве години беше застапен главно во Кина,…

 • Volvo претстави камион на електрична енергија (фото)

  Volvo претстави камион на електрична енергија (фото)

  Шведскиот производител „Volvo Trucks“ го претстави својот прв електричен камион – „FL Electric“. Ниските нивоа на бучава ќе овозможи моделот да биде употребен во текот…