петок, 27 јануари 2023
ПочетнаАВТОБИЗMcLaren го претстави својот нов хиперавтомобил, именуван по Аиртон Сена (фото+видео)

McLaren го претстави својот нов хиперавтомобил, именуван по Аиртон Сена (фото+видео)

Британскиот производител „McLaren Automotive“ официјално го претстави најекстремниот автомобил на марката кој има сертификат за сообраќај на јавни патишта. Купето се нарекува „McLaren Senna“, именуван по легендарниот пилот во Формула 1 – Аиртон Сена.

Досега моделот е познат како „P15“. Иако може да се користи на патот, машината првенствено е дизајнирана за тркачки трки. Компанијата објави дека овој автомобил нема аналог и го олицетворува ДНК-то на „McLaren“ автомобилот.

„Секој елемент на оваа машина е дизајниран да постигне бескомпромисна изведба за да обезбеди максимална поврзаност помеѓу возачот и самиот автомобил. Автомобилот го собра најдоброто од нашата компанија“, рече британскиот производител.

Ултра-лесната карбонска рамка на „McLaren Senna“ е продолжение на платформата што се користи за „McLaren 720S“. Телото на автомобилот исто така е направено од јаглеродни влакна, со што тежината на автомобилот е 1198 килограми. Значи, тоа е најлесниот „McLaren“  во историјата на брендот.

Кабриолетот доби многу уникатни активни аеродинамички решенија од последната генерација, чија цел е зголемување на притисочната сила на „невиден степен“. Покрај тоа, возилото има надградена погонска единица.

„McLaren Senna“  е опремен со 4.0-литарски „V8 twin-turbo“ кој се наоѓа зад возачот и работи во комбинација со 7-брзински автоматски менувач со 2 спојки. Моќта на моторот е 800 КС и 800 Nm вртежен момент, кои се пренесуваат на четири тркала.

Официјалните податоци за динамиката на патничкиот простор не се пријавени, но се очекува да забрзаат од 0 до 100 км/ч за 2,5 секунди и да развијат над 320 км/ч. Кабината има нова верзија на „P1“ суспензијата со хидраулични адаптивни амортизери и „RaceActive Chassis Control II“ (RCC II).

Возачот има 4 режими на движење – „Comfort“,„ Sport“, „Track“ и „Race“, чие активирање ги менува перформансите на единиците. Покрај тоа, „McLaren Senna“ го има најнапредниот систем за кочење што некогаш го користел компанијата.

Официјалната премиера на автомобилот  ќе се одржи во март следната година на саемот во Женева. Само 500 примероци кои се веќе продадени ќе бидат ослободени од моделот. Во Велика Британија цената на „McLaren Senna“ е 750.000 фунти, а за САД еден милион долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП