Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Цело движење е личност на годината според списанието „Тајм“

Време: 15:47

Датум: December 6, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Американското списание „Тајм“ за личност на годината го прогласи движењето The Silence Breakers.

Ова движење го чинат поединци што иницираа активности во насока на спречување на сексуалното вознемирување. Тие се дел од поширокото движење #MeToo, кое застана во поддршка на жртвите од сексуално насилство и малтретирање.

Дел од оваа група се и познати дами, кои јавно зборуваа за сексуалното вознемирување што го доживеале во текот на својот живот и кариера.

Меѓу кандидатите за личност на 2017 година беа и принцот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, американскиот рагби-играч Колин Каперник, специјалниот обвинител на САД за случајот со Русија, Роберт Милер, сопственикот на „Амазон“, Џеф Безос, лидерот на Северна Кореја, Ким Ѓонг-ун, Пети Џенкинс – режисерката на Wonder Woman, претседателот на САД, Доналд Трамп, и кинескиот претседател Шји Џјинпинг.

Списанието „Тајм“ избира личност на годината од 1927 година, со што им се посветува внимание на поединци или групи што најмногу влијаеле на вестите во текот на годината во позитивна или негативна конотација. Титулата досега ја имаат добиено луѓе од разни професии и сфери на општеството, вклучувајќи и политичари, астронаути и демонстранти, а минатата година на насловната страница се најде ликот на Доналд Трамп.

Иако се смета дека наградата „Личност на годината“ е резервирана за личности што немаат контроверзни ставови, тоа не секогаш е така. Всушност, Адолф Хитлер ја доби оваа титула во 1938 година, а Сталин бил номиниран двапати, во 1939 и 1942 година.

Во продолжение се добитниците на признанието „Личност на годината“ на списанието „Тајм“ во последните 10 години:

2016 година – Доналд Трамп

2015 – Ангела Меркел

2014 – Борците против ебола

2013 – Папата Франциско

2012 – Барак Обама

2011 – анонимен демонстрант, демонстрантите од целиот свет

2010 – Марк Цукерберг

2009 – Берн Бернанк

2008 – Барак Обама

2007 – Владимир Путин

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Од 1-ви јануари до 15-ти март 2018-та година „Газпром“ произведе речиси 110 милијарди кубни метри природен гас, покажуваат податоците на компанијата, цитирани од агенциите. Во…

 • Google, FB, Airbnb, Amazon… да се подготват за ЕУ данок

  Google, FB, Airbnb, Amazon… да се подготват за ЕУ данок

  Гигантите кои во ЕУ остваруваат значителни приходи од дигиталното работење, како Google и Facebook, би можеле во иднина да плаќаат три проценти данок на промет.…

 • „Секјуриком“: Ниту еднаш не сме ја злоупотребиле позицијата

  „Секјуриком“: Ниту еднаш не сме ја злоупотребиле позицијата

  Групацијата „Секјуриком“ ги оцени како неосновани информациите дека влијаеле врз некој тендер или злоупотребиле кака било положба за да стекнат противправна имотна корист. „Сите договори…

 • Седми квартал по ред Adobe ги надмина очекувањата на аналитичарите

  Седми квартал по ред Adobe ги надмина очекувањата на аналитичарите

  „Adobe Systems“ ги надмина очекувањата на аналитичарите за нејзините профит и приходи за седми по ред квартал благодарение на големиот број претплати за нејзиниот софтверски…

 • DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

  DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

  Во Тетово и Скопје се одржа DigiGirlz настанот организиран од Мајкрософт Македонија со цел да ги поттикне младите девојчиња уште од средношколска возраст да се…

 • Започна големата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија која ќе ве однесе на светското првенство во фудбал во Москва

  Започна големата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија која ќе ве однесе на светското првенство во фудбал во Москва

  Една од работите по која 2018 година ќе биде забележана и запомнета е Светското првенство во фудбал кое оваа година ќе се одржи во Русија.…

 • Тиквеш АД Скопје забележа раст на приходите и добивката во 2017 година

  Тиквеш АД Скопје забележа раст на приходите и добивката во 2017 година

  Вкупните приходи забележаа раст од 12%, односно зголемување за 152,5 мил. денари. Растот се должи на зголемените приходи генерирани од домашниот пазар (за 7%) и…

 • Нафтената компанија повеќе не сака да има „нафта“ во своето име

  Нафтената компанија повеќе не сака да има „нафта“ во своето име

  Најголемата норвешка нафтена компанија „Statoil ASA“ ќе го смени името во „Equinor“, бидејќи сака да го прошири опсегот на енергетската дејност надвор од производството на…

 • Бетон АД Скопје со намалена добивка за 2017 година

  Бетон АД Скопје со намалена добивка за 2017 година

  Во периодот јануари-декември 2017 година ДГ Бетон АД Скопје оствари добивка во износ од 32.975.313 денари, што е намалена во однос на претходната година кога…

 • Триглав Осигурување и Мотоцентар со нова услуга на пазарот

  Триглав Осигурување и Мотоцентар со нова услуга на пазарот

  Триглав Осигурување, во соработка со Мотоцентар, овластен увозник и дистрибутер на реномирани брендови на гуми, воведува нова услуга на пазарот, осигурување на гуми. Осигурувањето нуди…