Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Ендава“ продолжува да инвестира и да овозможува одлични можности за кариера во ИТ сферата во Македонија

Време: 12:49

Датум: December 6, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Македонските ИТ експерти од компанијата „Ендава“ се горди на бројни успешни проекти преку соработката со повеќе од 70 клиенти од целиот свет. Британската компанија оваа година прославува повеќе од три години од отворањето на канцеларии во Скопје, а ќе продолжи и понатаму да придонесува во развојот на ИТ заедницата.

„Ендава“ во Македонија започнува во јануари 2014, и една година подоцна компанијата се сели во сегашните канцеларии близу влезот на Старата чаршија во Скопје. Кога нашата земја била разгледувана како опција за „Ендава“, менаџерскиот тим внимавал на многу аспекти вклучувајќи ја стручноста на нашите ИТ кадри, бројот на дипломци, квалитетот на образовниот систем и отвореноста на државата кон привлекување на нов бизнис. Во моментов, тимот во Македонија брои над 180 вработени, а целта е да се достигне бројката од 400 како дел од долгорочниот план за развој.

 – „Ендава“ во 2015 се пресели во нашите сегашни канцеларии, каде имаме капацитет за 400 вработени. Особено горди сме на тоа што инвестираме во подобри услови за нашите вработени, но и во најнови технологии и платформи за работа со што одржуваме чекор со најновите трендови во ИТ индустријата. Искусни ИТ експерти и дипломирани студенти имаат можност за одлична кариера и постојан личен развој како дел од „Ендава“. Нашиот фокус кон долгорочен кариерен развој, работа во интернационална средина, диретна соработка со клиенти и колеги во различни земји им овозможува на нашите вработени да стекнат и споделат знаење, но и можност да имаат клучен придонес во финалните решенија кои се доставуваат до нашите клиенти изјави Реми Саву, менаџер на „Ендава“ во Македонија, истакнувајќи ја улогата на „Ендава” Скопје во групата и пошироко.

Компанијата нуди Програма за Пракса, Програма за дипломирани студенти и Програма за професионална реквалификација која е отворена со цел да се овозможи доедукација и пренесочување на сите заинтересирани кои сакаат да работат во ИТ секторот како тестери на продукти.

„Ендава“ поседува интерна платформа за обука, сопствена библиотека и програма за кариерен план за секој од вработените, при што континуирано обезбедува внатрешни обуки за постојан развој на своите вработени и подобрување на нивните технички и интерперсонални вештини. Компанијата соработува со студентски парламенти и студентски организации, а има и повеќегодишна соработка со факултетите ФИНКИ и ФЕИТ во Скопје, „Св. Апостол Павле“ во Охрид, ФИКТ во Битола и Универзитетот на Југоисточна Европа, со цел развој и придонес кон ИТ заедницата.

Во изминатите три години „Ендава” несебично инвестира и во проекти кои имаат хуманитарен карактер, како “IT4charity”, каде локални бендови настапуваа пред околу 900 луѓе и беа собрани 8000 евра за децата од СОС детското село во Скопје. Компанијата има придонесено и до детски домови и има спонзорирано претставник од домот за деца без родители „11 Октомври“ за учество на Интернационалната Олимпијада по физика во 2016 во Цирих, како и група на студенти да отпатуваат на “Mission on Mars Robot Challenge” во Париз. Вработените во “Eндава” придонесоа и во креирање на технологија за деца со попречености преку соработка со организацијата “Open the Windows” каде беа изработени неколку едукативни апликации во форма на игри.

Компанијата во изминатите години придонесе со време, енергија и споделување на знаење во бројни натпревари, едукативни настани, обуки, работилници, Tech Flow конференции со реномирани експерти и говорници со цел создавање на нови технички подготвени кадри и успешни идни лидери.

Сето ова докажува дека „Ендава“, како на глобално ниво така и во канцеларијата во Македонија, ќе продолжи со инвестирање во својот раст и развој на заедницата во која припаѓа.

 

—-

„Ендава“ е приватна IT компанија со над 16 години искуство работење со светските лидери во финансии, осигурување, телекомуникации, медии, технологија и малопродажба. Преку понуда на решенија за агилна трансформација, дигитална еволуција и автоматизација, „Ендава“ им помага на клиентите да бидат поефикасни и флексибилни.

„Ендава“ има над 4000 вработени и канцеларии во Северна Америка, Западна Европа и развојни центри во Колумбија, Молдавија, Романија, Македонија, Србија и Бугарија.

Покрај инвестирањето во долгорочни односи со клиентите, „Ендава“ ја препознава и важноста да овозможи содржајни кариери исполнети со предизвици за своите вработени, и преку тоа се етаблира себеси како еден од најпосакуваните вработувачи за најдобрите и најспособните инженери.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Од 1-ви јануари до 15-ти март 2018-та година „Газпром“ произведе речиси 110 милијарди кубни метри природен гас, покажуваат податоците на компанијата, цитирани од агенциите. Во…

 • Google, FB, Airbnb, Amazon… да се подготват за ЕУ данок

  Google, FB, Airbnb, Amazon… да се подготват за ЕУ данок

  Гигантите кои во ЕУ остваруваат значителни приходи од дигиталното работење, како Google и Facebook, би можеле во иднина да плаќаат три проценти данок на промет.…

 • „Секјуриком“: Ниту еднаш не сме ја злоупотребиле позицијата

  „Секјуриком“: Ниту еднаш не сме ја злоупотребиле позицијата

  Групацијата „Секјуриком“ ги оцени како неосновани информациите дека влијаеле врз некој тендер или злоупотребиле кака било положба за да стекнат противправна имотна корист. „Сите договори…

 • Седми квартал по ред Adobe ги надмина очекувањата на аналитичарите

  Седми квартал по ред Adobe ги надмина очекувањата на аналитичарите

  „Adobe Systems“ ги надмина очекувањата на аналитичарите за нејзините профит и приходи за седми по ред квартал благодарение на големиот број претплати за нејзиниот софтверски…

 • DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

  DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

  Во Тетово и Скопје се одржа DigiGirlz настанот организиран од Мајкрософт Македонија со цел да ги поттикне младите девојчиња уште од средношколска возраст да се…

 • Започна големата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија која ќе ве однесе на светското првенство во фудбал во Москва

  Започна големата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија која ќе ве однесе на светското првенство во фудбал во Москва

  Една од работите по која 2018 година ќе биде забележана и запомнета е Светското првенство во фудбал кое оваа година ќе се одржи во Русија.…

 • Тиквеш АД Скопје забележа раст на приходите и добивката во 2017 година

  Тиквеш АД Скопје забележа раст на приходите и добивката во 2017 година

  Вкупните приходи забележаа раст од 12%, односно зголемување за 152,5 мил. денари. Растот се должи на зголемените приходи генерирани од домашниот пазар (за 7%) и…

 • Нафтената компанија повеќе не сака да има „нафта“ во своето име

  Нафтената компанија повеќе не сака да има „нафта“ во своето име

  Најголемата норвешка нафтена компанија „Statoil ASA“ ќе го смени името во „Equinor“, бидејќи сака да го прошири опсегот на енергетската дејност надвор од производството на…

 • Бетон АД Скопје со намалена добивка за 2017 година

  Бетон АД Скопје со намалена добивка за 2017 година

  Во периодот јануари-декември 2017 година ДГ Бетон АД Скопје оствари добивка во износ од 32.975.313 денари, што е намалена во однос на претходната година кога…

 • Триглав Осигурување и Мотоцентар со нова услуга на пазарот

  Триглав Осигурување и Мотоцентар со нова услуга на пазарот

  Триглав Осигурување, во соработка со Мотоцентар, овластен увозник и дистрибутер на реномирани брендови на гуми, воведува нова услуга на пазарот, осигурување на гуми. Осигурувањето нуди…