Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

CEVI 1,000.00 -9.09%    GRNT 781.00 -0.78%    KMB 3,870.00 -0.35%    OHB 5,000.00 -0.01%    REPL 60,501.00 0%    RZUS 136.00 -2.16%    SBT 1,916.00 -2.96%    STB 959.55 0.24%    TEL 291.00 -0.32%    TNB 14,500.27 -0.25%    TTK 1,000.00 0.58%    UNI 2,136.00 -2.82%    

Колку ќе чини биткоинот во иднина – 100 или 400.000 долари?

Време: 09:51

Датум: December 6, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Цената на биткоинот ја мина границата од 12.000 долари претходно утрово. Информациите од „CoinDesk“ велат дека вредноста на криптовалутата во моментов е 12.507 долари.

Активноста започна во 2017-та година по цена од помалку од 1.000 долари и ја преминаа границата од 5.000 долари во октомври. Само за 2 месеци следуваше нов раст до над 10.000 долари, а пред неколку дена беше надмината и вредноста од 11.000 долари.

Денес пазарната капитализација на криптовалутата веќе е 203 милијарди долари, што е двапати повеќе од една од најголемите банки во светот – „Goldman Sachs“.

На крајот на ноември менаџерот на „Former Fortress“, Мајкл Новограц изјави дека вредноста на биткоинот може да достигне до 40.000 долари на крајот на 2018-та година.

Меѓутоа, инвеститорот, кој вели дека започнал да инвестира во биткоинот по цена од 90 долари, вели дека криптовалутата ќе биде најголемиот балон на нашето време.

Уште една оптимистичка опција беше обезбедена од страна на Марк Јуско, главен извршен директор на  „Morgan Creek Capital Management“. Според него, цената на биткоинот, пресметана преку вредноста на златото, во иднина ќе достигне 400.000 долари.

Напротив, легендарниот инвеститор Џек Богал е спротивен. 88-годишниот основач и поранешен извршен директор на најголемата компанија за договорни фондови „Vanguard“ смета дека вредноста на биткоинот може да ја премине границата од 20.000 долари, но тоа не значи дека тој е во право.

Ќе разговараме повторно кога ќе се вратиме на 100 долари, вели тој.

Според Богал, „биткоинот мора да се избегне како чума“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Во јануари се зголеми трговскиот суфицит во Еврозоната

  Во јануари се зголеми трговскиот суфицит во Еврозоната

  Еврозоната објави вишок од 3,3 милијарди евра во јануари, во споредба со дефицитот од 1,4 милијарди евра во претходната година, објави „tradingeconomics.com“, цитирајќи ги податоците…

 • Прв пат во историјата – со колку нули се пишува долгот на САД

  Прв пат во историјата – со колку нули се пишува долгот на САД

  Националниот долг на САД за прв пат во историјата ја надмина цифрата од 21.000 милијарди долари, покажаа најновите податоци на американското Министерство за финансии. Во…

 • Трајно воведена забраната за запирање возила за доставување стока од 7.30 до 18 часот

  Трајно воведена забраната за запирање возила за доставување стока од 7.30 до 18 часот

  Советот на Град Скопје на денешната осма седница ја усвои одлуката за изменување и дополнување на одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување…

 • Шилегов: Ќе го зазелениме Скопје и ќе го кандидираме за европска зелена престолнина

  Шилегов: Ќе го зазелениме Скопје и ќе го кандидираме за европска зелена престолнина

  Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, постојаната претставничка на УНДП во Македонија, Лујза Винтон, директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Абдусамед Шабани, и градоначалниците на скопските…

 • Најдобрата учителка на светот доби еден милион долари

  Најдобрата учителка на светот доби еден милион долари

  Учителката од Велика Британија, Андрија Зафираку е добитничка на наградата од еден милион долари, која ѝ е доделена на Глобалниот форум за образование во Дубаи.…

 • Акција за пролетно расчистување во Кисела Вода

  Акција за пролетно расчистување во Кисела Вода

  Акцијата за пролетно расчистување отпочна денеска во Општина Кисела Вода. Педесетина сезонски работници ангажирани од Општината преку Секторот за месна самоуправа, распоредени во повеќе тимови…

 • Од полноќ дизелот се намалува за пола денар, бензините непроменети

  Од полноќ дизелот се намалува за пола денар, бензините непроменети

  Малопродажните цени на „евродизелот“ и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат 0,50 денари за литар, а цените на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“…

 • Сообраќајот по влажни коловози, снег на Попова Шапка

  Сообраќајот по влажни коловози, снег на Попова Шапка

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Од Авто-мото сојузот на Македонија соопштија дека на Попова Шапка се бележат врнежи од снег што…

 • Во општина Центар започна одбележувањето на Светскиот ден на водата

  Во општина Центар започна одбележувањето на Светскиот ден на водата

  Проектот „Нашата драгоценост – водата“ , по повод одбележувањето на Светскиот ден на водата, започна во Основното училиште „11 Октомври“ во општина Центар. Со ова…

 • Blockchain технологијата од корен го менува глобалниот финансиски пазар

  Blockchain технологијата од корен го менува глобалниот финансиски пазар

  „ICT“ технологијата веќе со години претставува главен двигател на развојот на глобалната економија. Работите се одвиваат со неверојатна брзина и процес кој во некои други…