Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Речиси 8 илјади огласи за работа – кои професии се најбарани?

Време: 14:11

Датум: декември 5, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Бизнисмените се жалат дека не можат да најдат квалификуван кадар, а работниците соодветна работа – компаниите бараат речиси осум илјади работници, а истовремено стапката на невработеност изнесува 22.6%.

АВРМ: 7.996 слободни работни места

Во моментов преку Агенцијата за вработување (АВРМ) има 7.974 активни огласи. Се бара секаков кадар, од фризер и рецепционер до лекар и информатичар.

Гледано по градови најмногу слободни работни места има во Скопје (4.803). Следуваат Битола (433), Кавадарци (399), Охрид (351), Куманово (256). Најмалку огласи има во Кратово и Свети Николе (само по 2), а во Демир Хисар нема ниту едно слободно работно место.

Гледано по дејности најмногу работници се бараат во трговијата (2.531). Следуваат преработувачката индустрија (1.895), угостителство (1.066), транспорт и складирање (613).

Најбарани занимања се: продавач (907), хигиеничар (532), келнер (411), работник на лента (360), општ работник (334).

Истражувањата на Агенцијата за вработување покажуваат дека во земјава има хроничен недостиг од квалификуван кадар во одредени дејности.

Од оние со завршено високо образование се бараат: програмери, информатичари, градежни инженери, архитекти, машински инженери, електроинженери, технолози, фармацевти, графички дизајнери.

Од луѓето со средно или со вишо образование се бараат: комерцијалисти, техничари, медицински сестри, администратори, леари и слично.

Средното стручно образование треба да испорача: шивачки, бравари, столари, заварувачи, армирачи, лимари, повеќе профили на градежни работници, металостругари, монтери, автомеханичари, електроинсталатери, преработувачи на овошје и на зеленчук за потребите на преработувачката индустрија.

ДЗС: 7.586 слободни работни места

Податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС) се малку поразлични од оние на Агенцијата за вработување, ова се должи на различната методологија. Според ДЗС во Македонија во третиот квартал имало 7.586 работни места.

Гледано по региони најмногу работници се бараат во Скопски (3.846), Пелагониски (946), Вардарски (670).

Гледано по дејности најмногу работници се бараат во преработувачката индустрија (2.568). Следуваат трговија (1.209), угостителство (633), транспорт (589).

Образовниот систем мора да се прилагоди на потребите на пазарот на труд

Образовниот систем мора да се прилагоди на потребите на пазарот на труд, само така може реално да се влијае на натамошно намалување на стапката на невработеност.

„Потребно е континуирано да се работи на усогласување на образовниот систем и образовните курикулуми според барањата на пазарот на трудот. Исто така, значајно е да се стави поголем акцент за информирање на јавноста, пред се на децата од завршните години на школување и нивните родители, во врска со занимањата и професиите кои се перспективни и побарувани на пазарот на трудот“ се наведува во најновата анализа на АВРМ.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • TI: Сопствениците јавни само во една држава

  TI: Сопствениците јавни само во една држава

  Групата од 20 индустриски и земји во развој (G20) за 2 години бавно напредува со подобрувањето на законските мерки за обезбедување транспарентност. Ова е заклучок…

 • Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Сараевo Бизнис Форум, кој ќе се одржи оваа година на 25 и 26 април во Сараево (БиХ), ќе понуди бројни атрактивни теми за бизнис заедницата…

 • Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Во завршницата од дводневната агенда на првиот Дигитален самит на Западен Балкан министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот за информатичко општество и администрација,…

 • Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грчкиот фонд за приватизација (HRADF) го објави почетокот на продажбата на мнозинскиот удел во „Hellenic Petroleum“. Во продажба ќе бидат понудени не помалку од 50,1%…

 • Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Десет претприемачи од Република Македонија и од регионот, на вториот ден на Дигиталниот самит, во рамките на „Натпреварот за убедување“, имаа можност да ги презентираат…

 • Натпревар во бизнис-идеи на стартап-фирми на Дигиталниот самит во Скопје

  Натпревар во бизнис-идеи на стартап-фирми на Дигиталниот самит во Скопје

  Десет стартап-компании од шест држави од регионот ги претставија своите бизнис-идеи на „Натпреварот за убедување“, што се одржува денеска на Саемот на ИТ-фирми во рамките…

 • МЕПСО и екологистите поставуваат платформи за гнездење на царскиот орел

  МЕПСО и екологистите поставуваат платформи за гнездење на царскиот орел

  Електромонтерите на МЕПСО, во соработка со активисти на здружението за зачувување на природата „Аквила“ од Кавадарци, поставуваат 10 нови платформи за гнездење на царскиот орел…

 • ММФ доби конкуренција, Германија стравува поради ЕМФ

  ММФ доби конкуренција, Германија стравува поради ЕМФ

  Канцеларката Меркел ја поддржува идејата за воспоставување на Европски монетарен фонд (ЕМФ), под услов националната влада да има надзор во неговото функционирање. Имено, германските конзервативци…

 • Речиси 50% од биткоин „трејдерите“ нема да ја пријават својата добивка

  Речиси 50% од биткоин „трејдерите“ нема да ја пријават својата добивка

  Значителен број на инвеститорите одлучија да не го пријават профитот од тргувањето со дигитални валути, според една студија објавена во „MarketWatch“. Според истражувањето спроведено од…

 • Индеските во плус поради растот на суровините!

  Индеските во плус поради растот на суровините!

  На Азиските пазари, индексите најголем раст забележаа во енергетскиот и рударскиот сектор, бидејќи, растот на нафтата предизвика поскапување на другите суровини. Азискиот индекс „MSCI AC“…