Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Lamborghini го има најбрзиот SUV во светот (фото+видео)

Време: 10:54

Датум: December 5, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„Lamborghini“ го претстави најбрзиот „SUV“ во светот – „Urus“. Возилото со четири тркала има мотор од 650 КС.

Димензиите на кросоверот се должина од 5112 mm, ширина од 2016 mm, височина од 1638 mm и растојание од 3003 mm. Тежината на машината е 2,2 тони, а волуменот на багажникот достигнува 616 литри. Кога ќе се отстранат задните седишта, слободниот простор се зголемува на 1596 литри. Како опција за „Urus“, ќе бидат достапни две одделни задни седишта.

Теренецот на „Lamborghini“ е изграден на модуларната платформа на концернот „Volkswagen“ – „MLB Evo“, која претходно беше користена за „Bentley Bentayga“ и „Audi Q7“. Телото е направено од алуминиум, а шасијата има задна осовина што занишува. Таа е пневматска со електромеханички стабилизатори за попречна стабилноста и активен заден диференцијал. Истиот систем за надоместување при наклон во свиоци, кој се напојува од 48 волти мрежа, се користи кај „Bentley Bentayga“, „Porsche Cayenne“ и „Audi Q7“.

Кросоверот е придвижуван од 4.0-литарски би-турбо V8 мотор со 650 КС и вртежен момент од 850 Nm при 2200 вртежи во минута. Менувачот е 8-степен ZF и се користи за прв пат во автомобил на „Lamborghini“.

Забрзувањето од 0 до 100 км/ч кај „Urus“ трае 3,6 секунди, а до 200 км/ч за 12,8 секунди. Максималната брзина е 305 км/ч, што го прави автомобилот најбрзо сериски кросовер на планетата.

За споредба, „Bentley Bentayga“ со истиот мотор, но со 600 КС. забрзува од 0 до 100 км/ч за 4,1 секунда и развива максимален брзина од 301 км/ч. Кај „Porsche Cayenne Turbo“ (550 КС) забрзувањето е 3,1 секунди, а брзината е 286 км/ч.

Теренецот располага со најголемите во светот карбон-керамички сопирачки 440 милиметри дискови на предната оска и 370 милиметри на задната. „Buggati Chiron“ има 420 мм дискови на предната страна.

Во опремата на моделот влегува аудио системот „Bang & Olufsen“ со моќност од 1700 вати, систем за кружен надзор, систем за предупредување при опасност од директен судир, електрично затворање на багажникот, како и безкабелен полнач за смартфон.

Производството на „Urus“ ќе започне во јануари, при што првите автомобили ќе бидат испорачани до крајот на кварталот. Цените на моделот започнуваат од 218.000 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…

 • Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  По нецели четири години на пазарот, „Passat B8“ ќе биде „освежен“ со цел да продолжи со успехот со кој се натпреварува со конкуренцијата на европскиот…

 • BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  Германскиот концерн „BMW“ подготвува шест нови модели со преден погон врз основа на новата платформа „FAAR“ (Frontantriebsarchitektur), објави „Autocar“. На неа ќе бидат направени како…

 • Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Американскиот гигант „Форд“ повлече речиси 1,4 милиони возила поради проблеми со воланот. Како што пренесуваат американските медиуми, на моделите „Фјужн“, односно „Мондео“ во Европа и…

 • KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  Јужнокорејската компанија „KIA“ го покажа обновениот модел „Carnival“. Автомобилот од 2019-та година ќе се појави на локалниот пазар со почетна цена од 28.800.000 вона, што…

 • Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Во блиска иднина „Jaguar“ може да им понуди на своите клиенти поспортски верзии на електричните модели, засега е „I-Pace“ кои ќе биде доработен од експертите…

 • Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за новиот суперкросовер „Lamborghini Urus“ ги надмина дури и најхрабрите очекувања на италијанскиот производител. Ова беше откриено во интервјуто за „CNBC“ од генералниот менаџер…

 • Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Уште во текот на летото, „Ford“ планира да го лансира новиот „Ford Mustang California Special“. Моделот е „наследник“ на истоимениот спортски автомобил, кој се произведуваше…

 • Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Двегодишната криза во побарувачката на големи SUV модели од луксузниот сегмент на европскиот пазар ќе заврши во 2019-та година. Причината за тоа е премиерата на…