Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Mazda 6 го покажа новото лице на автосаемот во ЛА (фото+видео)

Време: 10:48

Датум: December 2, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Јапонскиот производител „Mazda“ го искористи автосаемот во Лос Анџелес, за да ја претстави обновената „Mazda 6“, која добила преработен дизајн на екстериерот и ентериерот, како и целосно нов турбомотор „Skyactiv-G 2.5T“.

Како што се и очекуваше, кардинални промени во изгледот на моделот нема, но сепак треба да биде одбележана новата решетка на ладилникот, преработените светлосни групи, различните браници и новите тркала. Сето ова го прави автомобилот поатрактивен.

„Mazda“ открива дека надградената „шестка“ имаат посилна каросерија и значително подобрена звучна изолација. За подобра акустика, важна улога игра зголемувањето на дебелината на металот во задниот дел.

Во кабината промените се повеќе. Предниот панел е редизајниран, повторувајќи го едноставниот, лаконски стил на концептниот автомобил „Mazda Vision Coupe“. Кај топ-верзиите на моделот централната километража и уште некои индикации за работата на моторот ќе се појавуваат на 7-инчен дисплеј.

Предните седишта на седанот се пошироки од досега, а информациско-забавниот систем со 8-инчен екран на допир е со голема контраст. Во опремата сега влегува и кружна камера за надзор. За создавање на ентериерот се користи скапа кожа и јапонско дрво.

Преработената „Mazda 6“ доби турбомотор „Skyactiv-G 2.5T“. Овој агрегат се користи на „CX-9“ со капацитет од 253 КС. Постојниот 2.5-литарски мотор, кој е надграден, е достапен за моделот. Тој развива 192 КС кој добил систем за исклучување на два од цилиндрите при брзина од 40-80 км/ч.

6-брзинскиот автоматски менувач исто така е обновен. Покрај тоа, механичкиот пренос ќе биде достапен и на американскиот пазар.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…

 • Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  По нецели четири години на пазарот, „Passat B8“ ќе биде „освежен“ со цел да продолжи со успехот со кој се натпреварува со конкуренцијата на европскиот…

 • BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  Германскиот концерн „BMW“ подготвува шест нови модели со преден погон врз основа на новата платформа „FAAR“ (Frontantriebsarchitektur), објави „Autocar“. На неа ќе бидат направени како…

 • Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Американскиот гигант „Форд“ повлече речиси 1,4 милиони возила поради проблеми со воланот. Како што пренесуваат американските медиуми, на моделите „Фјужн“, односно „Мондео“ во Европа и…

 • KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  Јужнокорејската компанија „KIA“ го покажа обновениот модел „Carnival“. Автомобилот од 2019-та година ќе се појави на локалниот пазар со почетна цена од 28.800.000 вона, што…

 • Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Во блиска иднина „Jaguar“ може да им понуди на своите клиенти поспортски верзии на електричните модели, засега е „I-Pace“ кои ќе биде доработен од експертите…

 • Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за новиот суперкросовер „Lamborghini Urus“ ги надмина дури и најхрабрите очекувања на италијанскиот производител. Ова беше откриено во интервјуто за „CNBC“ од генералниот менаџер…

 • Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Уште во текот на летото, „Ford“ планира да го лансира новиот „Ford Mustang California Special“. Моделот е „наследник“ на истоимениот спортски автомобил, кој се произведуваше…

 • Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Двегодишната криза во побарувачката на големи SUV модели од луксузниот сегмент на европскиот пазар ќе заврши во 2019-та година. Причината за тоа е премиерата на…