Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Германците очајни во потрагата: 1.000 евра за оној кој ќе најде работник

Време: 10:19

Датум: ноември 15, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во Германија се уште има околу еден милион слободни работни места. Работодавците велат дека нема доволно кандидати за работа.

Во своето онлајн издание, „Шпигл“ пишува: На радио, на постери, на интернет, компаниите секаде се во потрага за нови вработени. Целата економија е во лет, извозот цвета. Многу Германци трошат пари во продавници. Расположението помеѓу компаниите е исто толку добро како ретко кога.

Сега се објавени новите истражувачки резултати за растот на БДП-то во оваа земја, Европската унија и еврозоната (…) Многу економисти предупредуваат дека Германија е во фаза на „прегревање“ … Нешто не е во ред. Овој бум има карактеристики кои во претходните фази на искачување – не беа таму.

„„Прегревање“ се случува кога тековната економска криза ги надминува можностите за производство. Оваа разлика (наречена „дупка во производство“) во Германија се зголемува. Сега се дебатира само за тоа колку таа е голема. Проценките се движат од малку повеќе од нула отсто од БДП-то до три проценти. Тоа не е никакво чудо, затоа што дупката во производството може да се мери врз основа на податоци кои пристигнуваат со задоцнување. Еден од показателите на силното „прегревање“ е и недостатокот на работна сила во делови од економијата“, пишува „Шпигел онлајн“.

За недостатокот на работна сила пишува и весникот „Rheinland Pfalz“, кој пренесува интересен случај од градот Лангенфелд: „Експертите предупредуваат дека следната година во Германија ќе владее недостаток на негуватели. Ова значи дека станува сè потешко за клиниките и медицинските услуги да се најдат кадри, па болницата „Св.Мартин“ во Лангенфелд затоа употреби еден необичен метод: интерно најави премија од 1.000 евра за оној кој ќе најде квалификуван негувател“.

Ова предизвика многу јавни реакции. Шефот на клиниката објасни дека парите ќе бидат платени само ако таквите вработени лица работат во болница најмалку една година, со скратено работно време или со полно работно време. Тој посочи дека во една слободна економија вообичаено се плаќа премија за обезбедување на работна сила. Од друга страна, постојат и оние кои го критикуваат. Значи претставник на синдикатот „Верди“, рече дека оваа понуда не зборува во прилог на клиниката, која на тој начин тоа мора да дојде до работник.

И германската железница „Дојче бан“ објави не помалку од 1.000 слободни работни места – сето тоа за само една недела, според весникот „Берлинер Моргенпост“.

„Оливер сака да си отвори нови работни перспективи за себе. 32-годишниот готвач веќе работел на неколку различни работни места. Во моментов работи за чистотата на градот во Хановер. Железницата е огромна компанија со безбедни работни места, и мисли дека добро се исплаќа. Тој не знае точно што ќе стори, но прво отиде во зградата на „ДБ“ во Берлин, а до крајот на попладнето, уште 50 од неговите сограѓани го направија тоа.“

„Оваа понуда е дел од слободното работно место во Германија. Поради оваа причина, зградата покрај железничката станица во Берлин беше отворена за заинтересираните страни, и во сабота до 22 часот. Покрај тоа, 300 кандидати веќе се присутни во конкретни разговори за нивното идно работно место. Во неделата имаше десет интервјуа. Еден кандидат добил работа. Тој ќе управува со локомотива на товарен воз“.

„Покрај Берлин, од „ДБ“ се сретнуваат и со кандидати во Хамбург, Минхен, Нирнберг, Келн, Манхајм и Франкфурт. Потребни се траулери, придружни кадри, на пример, за вагони-ресторани, редари, сметководители и, се разбира, машиновозачи. Има околу 3.000 луѓе низ цела Германија, а целта на „ДБ“ е да се вработат 1.000 до крајот на оваа недела“, пишува „Берлин Могенпост“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пејачката Пинк објави дека има коронавирус

  Пејачката Пинк објави дека има коронавирус

  Пејачката Пинк објави дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека се чувствува добро и дека заедно со нејзиниот тригодишен син ги почувствувале симптомите пред…

 • Најмногу снег во Крушево, најстудено во Маврово

  Најмногу снег во Крушево, најстудено во Маврово

  Највисока снежна покривка од 34 сантиметри утрово е измерена во Крушево. Следат Маврово со 16, 12 Битола, 6 Лазарополе, 5 Тополчани, 4 Ѓуриште. Како што…

 • Втор викенд со забрана за движење од 16 часот

  Втор викенд со забрана за движење од 16 часот

  Забраната за движење на населението денеска почнува во 16:00 часот и ќе трае до 05:00 часот наутро. Ова е согласно одлуката на Владата за забрана…

 • Целосна забрана за движење во Куманово

  Целосна забрана за движење во Куманово

  Од синоќа од 21 часот во Куманово е воведена забрана и посебен режим на движење на населението. Исклучоците од забраната за движење важат за полицијата,…

 • Зајакната координација за одржување на финансиската стабилност

  Зајакната координација за одржување на финансиската стабилност

  Финансиските регулатори ја зајакнуваат соработката во следењето на состојбите во финансискиот систем. И во околностите коишто ги наметнува корона-кризата, со максимална посветеност на секој регулатор…

 • Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

  Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

  Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време, Кина им оддаде почит на…

 • Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

  Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

  Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус, изјави претседателот Доналд Трамп, додавајќи…

 • Облачно со повремени врнежи од дожд

  Облачно со повремени врнежи од дожд

  Времето во земјава ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Пообилни врнежи ќе има во јужните делови. Ќе…

 • 40 граѓани од Македонија заглавени во Дубаи

  40 граѓани од Македонија заглавени во Дубаи

  Група од 40 граѓани од земјава во овој период на пандемија со недели се заглавени во Дубаи. Герупата стапи во контакт со редакцијата на Денар…

 • Нови 46 случаи на коронавирус, двајца починати на Инфективната клиника

  Нови 46 случаи на коронавирус, двајца починати на Инфективната клиника

  Во изминатите 24 часа два пациента починале на Клиниката за инфективни болести Регистрирани се 46 нови случаи на коронавирус во земјата со што вкупната бројка…