Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Apple следната година може да претстави три нови телефони

Време: 13:47

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Аналитичарот Минг-Чи Куо од „KGI Securities“ објави белешка до своите клиенти, која е цитирана и од „AppleInsider“ и според која „Apple“ работи над 6,5-инчен „iPhone“ со „OLED“ дисплеј кој ќе биде пуштен во продажба во втората половина од 2018-та година. Овој телефон најверојатно ќе биде претставен како „iPhone X Plus“ со „OLED“ екран од крај до крај.

Но „Apple“ исто така работи на нов „LCD“ екран со голем 6.1-инчен дисплеј, вели Куо. Тој верува дека овој модел ќе биде насочен кон пазарите на паметни телефони со ниски и средни цени. Овој нов модел ќе се „разликува значително“ од моделите со „OLED“, што доаѓа со екран со пониска резолуција, за да се постигне цена во опсег помеѓу 650 и 750 долари. Но најверојатно и овој модел ќе содржи „Face ID“ и добро развиени камери за да го замени „Touch ID“, вели Куо.

Тој исто така верува дека „Apple“ значително ќе го намали обемот на овој „LCD“ модел благодарение на отстранувањето на „Touch ID“.

Овие два телефони ќе бидат придружувани од следната генерација на „iPhone X“, вели аналитичарот. Тој ќе дојде со истиот 5.8-инчен „OLED“ дисплеј, како неодамна претставениот модел.

Со три нови мобилни телефони кои очигледно ќе бидат претставени пред публиката на крајот на 2018-та година, „Apple“ ќе оформи „суперциклус“ на продажба, помогната од фактот дека синџирот на снабдување на компанијата ќе биде во можност да се справи со производството на новите технологии воведени во „iPhone X“, објаснува аналитичарот.

За новиот огромен 6,5-инчен „iPhone“ првпат зборуваше во септември. Во тоа време самиот Куо напиша дека сите телефони на концернот, кои ќе се претстават догодина, ќе содржат „Touch ID“ или „Face ID“, овозможувајќи постепеното намалувањето на физичкото „home“ копче.

Сегашниот „iPhone 8“ има 4,7-инчен екран, „iPhone 8 Plus“ е со екран со големина од 5,5 инчи, а „iPhone X“ има 5,8-инчен „OLED“ екран.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Кочов го продолжи договорот со МЗТ

  Кочов го продолжи договорот со МЗТ

  Екипата на МЗТ Скопје Аеродром го реши тренерското прашање за следниот период, откако денеска беше ревидиран и потврден договорот со актуелниот стратег Ѓорѓи Кочов, кој…

 • Galapaya Resort – луксузен ресорт на островот Борнео (фото)

  Galapaya Resort – луксузен ресорт на островот Борнео (фото)

  Луксузното одморалиште „Galapaya Resort“ е прекрасно место вгнездено во островот Борнео. Одморалиштето располага со 121 вила, идилични златни плажи, опколено е со прекрасна прашума, а…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Македонија против европскиот првак и Хрватска на Червар

  Македонија против европскиот првак и Хрватска на Червар

  Ракометната репрезентација на Македонија ги дозна имињата на противниците на Светското првенство во 2019-та година, чии домаќини ќе бидат Данска и Германија. Македонија за противници…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Германскиот производител „Mercedes-Benz“ целосно го прекина производството на „plug-in“ хибриди. Ова се однесува на моделите „C-Class“, „E-Class“, „S-Class“ и кросоверот „GLE“, објави британското издание на…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…