Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

График на денот: Најбрзо растечките брендови во светот во 2017-та

Време: 13:02

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Во современата бизнис ера со речиси постојани превирања, едно од клучните прашања е кои од брендовите најбрзо ги освојуваат срцата на потрошувачите, коментира „VisualCapitalist“.

На денешните графици можеме да ги видиме брендовите кои стануваат сè попопуларни. Тие го претставуваат зголемувањето на вредноста на брендот (вредност во долари на сликата за одреден бренд, а не на пазарната капитализација) од минатата година, според проценките во извештајот на „BrandZ“ за 100-те највредни брендови во светот.

Подемот на технолошките компании

Додека многу големи компании се обидуваат да го најдат своето место во брзото менување на потрошувачите во животната средина денес, не е изненадувачки дека вредноста на технолошките брендови нагло се зголеми.

Во согласност со зголемувањето на приходите, технолошките брендови како „Amazon“, „Facebook“ и „Netflix“, исто така, се зголемува. На пример, вредноста на брендот „Amazon“ порасна за 41 отсто од минатата година, освојувајќи го четврто место во светот според вредноста на брендот со вкупно 139 милијарди долари. Кинеските технолошки компании, исто така, бележат зголемен раст во очите на потрошувачите, при што вредноста на брендовите „Tencent“ и „Alibaba“ расте за најмалку 20%.

Други водечки компании

Додека техничките брендови се чини дека се движат многу бргу во рангирањето, исто така е вредно да се погледнат брендовите во другите сектори, кои, исто така, брзо ја зголемуваат нивната вредност. Тие имаат некои интересни заеднички карактеристики и земји кои заслужуваат да бидат истражени.

Прво, иако тоа не е технолошки бренд, „Adidas“ е всушност најбрзорастечкиот бренд во извештајот со 58% раст на годишна основа. Според ретроспективната анализа, патиките на брендот за спортска опрема совршено одговараат на модните интереси во моментов.

Второ, алкохолните брендови како целина се импресивни. Три од брендовите со двоцифрен раст се во сопственост на најголемата пивара во светот, „AB InBev“, а два од овие брендови („Skol“ и „Brahma“) се бразилски. Покрај тоа, „Kweichow Moutai“, кинескиот производител на алкохол кој го надмина „Diageo“ претходно оваа година со пазарна капитализација, исто така, брзо расте.

Исто така е интересно да се забележи дека два ресторански брендови на „3G Capital“ – „Burger King“ и „Tim Horton’s“ исто така значително ја зголемуваат нивната вредност. Сепак, „3G Capital“, исто така, поседува удел во „AB InBev“.

Нови играчи

Во првите 100 за 2017-та година има нови играчи, вклучувајќи ги „YouTube“, „Netflix“ и „Snapchat“.

Почнувајќи од 2018-та година, судбината на овие нови имиња може да биде многу различна.

Од една страна, „Salesforce“, на пример, предвидува дека ќе достигне 20 милијарди долари во продажбата, а „Netflix“ продолжува да ги прекинува очекувањата со растот на своите претплатници.

Од друга страна, сепак, „Snap“ неодамна објави послаб раст на потрошувачите, при што акциите на компанијата се зголемија за 18%. Платформата на компанијата, „Snapchat“, продолжува да се бори со „Instagram“ за потрошувачите, па останува да видиме како тоа ќе влијае и на компаниите и вредноста на нивните брендови.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“

  Се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“

  Скопје, 23 март 2018 година церемонијално се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“(American High School Skopje). Конферансието, м-р Ема Кастратовиќ, им посака добредојде на…

 • АД Европа Скопје со зголемена добивка за 2017 година

  АД Европа Скопје со зголемена добивка за 2017 година

  Во периодот од 01.01.2017 до 31.12.2017 година, компаниите во група АД Европа остварија нето добивка во износ од 50.266.155 денари и е повисока во однос…

 • Deutsche Bahn оствари рекордна година со приходите и бројот на патниците

  Deutsche Bahn оствари рекордна година со приходите и бројот на патниците

  Германскиот оператор ,,Deutsche Bahn” претходната ја заврши со рекодни приходи и зголемен број на патници, но слаба страна е доцнењето на возовите како последница на…

 • Qantas Airways ќе го реализира првиот директен лет од Велика Британија до Австралија

  Qantas Airways ќе го реализира првиот директен лет од Велика Британија до Австралија

  Во 1935-та година, летот од Австралија до Лондон траеше речиси 13. Одбележувајќи ја главната пресвртница во авијацијата во сабота, „Qantas Airways“ ќе го помине ова…

 • Tencent загуби за еден ден повеќе од 26 милијарди долари од пазарната капитализација

  Tencent загуби за еден ден повеќе од 26 милијарди долари од пазарната капитализација

  „Tencent Holdings“ загуби над 26 милијарди долари од пазарната капитализација, откако предупреди дека ќе ги жртвува краткорочните маргини, за да вложи средства во содржина и…

 • Странците си одат од Комерцијална банка, домашните инвеститори влагаат!

  Странците си одат од Комерцијална банка, домашните инвеститори влагаат!

  Комерцијална банка АД Скопје денес преку официјалниот сајт на Македонската берза ја извести јавноста дека во две блок трансакции беа истргувани вкупно 164.332 акции издадени…

 • Трансакциите ширум светот поминаа 1.000 милијарди долари за рекордно краток рок

  Трансакциите ширум светот поминаа 1.000 милијарди долари за рекордно краток рок

  Вкупниот износ на корпоративни зделки низ светот помина над 1.000 милијарди долари за рекордно краток период. Основна причина за тоа се процесите на консолидација, забележани…

 • Вработените во Amazon во Шпанија зa прв пат ќе штрајкуваат

  Вработените во Amazon во Шпанија зa прв пат ќе штрајкуваат

  Вработените во најголемиот логистички центар на „Amazon“ во Шпанија денеска за прв пат ќе штрајкуваат од неговото отворање во 2012-та година, се вели во извештаите…

 • Lloyd’s of London ја заклучи 2017 со загуба од 2 млрд фунти

  Lloyd’s of London ја заклучи 2017 со загуба од 2 млрд фунти

  Британскиот Lloyd’s of London извести дека 2017 година повторно работел со загуба, по петте позитивни години, објаснувајќи го тоа со низата разорни урагани и другите…

 • Виталиа се продава во луксузните супермаркети во Дубаи

  Виталиа се продава во луксузните супермаркети во Дубаи

  Дубаи или „престолнината на луксузот“, како што популарно го нарекуваат овој град на Истокот, е симболот на успешните бизниси, туристичките прошетки и луксузните шопинг искуства.…