Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Кралот се враќа: Еве го новиот Chevrolet Corvette ZR1 (фото)

Време: 11:24

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Американската компанија „Chevrolet“ на саемот во Дубаи официјално го претстави новото екстремно купе „Corvette ZR1“, „Model Year 2019“. Автомобилот доби мотор со 755 КС и ќе се појави на пазарот во ограничена серија.

„Кралот се враќа, а тој е посилен од кога било досега“, изјави раководството на американскиот бренд на презентацијата на автомобилот. И за тоа има дефинитивно причини. Новиот „Chevrolet Corvette ZR1“ се потпира на модифицираниот 6.2-литарски LT5 V8 мотор. Неговата моќност е 755 КС, а максималниот вртежен момент е 969 Nm.

Од „Chevrolet“ велат дека ова е постигнато благодарение на системот со двојно вбризгување на гориво, специјално развиен за овој автомобил. Моторот може да се комбинира со 7-брзински мануелен менувач со активен синхронизатор и 8-степен автоматски менувач.

Новиот „Corvette ZR1“ ќе може да развие максимална брзина од преку 330 километри на час (337 km/h). Други детали не се објавени, но јасно е дека телото ќе биде достапно со два дополнителни пакети со „Low Wing“ и „ZTK Performance Package“ (High Wing).

Првиот е стандарден – „Low Wing“, дозволувајќи му на автомобилот да генерира 70% поголема сила на притисок од основниот „Z06“. За возврат, „ZTK“ пакетот за изведбата обезбедува уште 430 килограми сила на притисок (плус 60%) наспроти „Low Wing“. Исто така вклучува и реконструиран систем „Magnetic Ride Control“, гумите „Michelin Pilot Sport Cup 2“ и посебните поставувања на шасијата.

За екстремното купе, се обезбедуваат опции како „Nappa“ кожа, волан со јаглеродни влакна, модерен „Bose“ и регистратор „Performance Data Recorder“. Продажбата започнува во пролетта 2018-та година, но се уште не позната бројката на примероци кои ќе бидат произведени, како и цената по која ќе се продаваат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Volkswagen и Ford создаваат сојуз

  Volkswagen и Ford создаваат сојуз

  „Volkswagen“ и „Ford“ ја разгледуваат можноста за создавање сојуз на полето на производство и развој, вклучувајќи ги и заедничките модели, се вели во соопштението на…

 • Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

  Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

  Porsche уште еднаш направи историја и ги освои двете класи на ГТЕ на најтешката и најдолга трка во светот. Во про категоријата, Porsche 911 RSR…

 • Mercedes покажа како го тестира својот електричен SUV (фото+видео)

  Mercedes покажа како го тестира својот електричен SUV (фото+видео)

  Компанијата „Mercedes-Benz“ објави фотографии од прототипот на својот нов модел – електричениот кросовер „EQC“. Автомобилот е камуфлиран и тестиран на високи температури во Шпанија. Целта…

 • BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  Германскиот производител објави три видеа со детални снимки од своето ново луксузно купе. „BMW“ на средината на јуни претстави ново големо купе и така официјално…

 • Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Експертите на Schwacke повторно ја потврдуваат остаточната вредност на лидерот во класата на компактни ванови Opel ADAM и InsigniaGrandSport исто така се на подиумот Риселсхајм.…

 • Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  По неколку објавени фотографии на интернет, „Audi“ официјално го претстави новиот модел „А1“ за 2019-та година. Обновениот хечбек е различен од неговиот претходник, како во…

 • Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Следната генерација на пазарниот хит „Nissan Qashqai“ нема да добие дизајн кој е различен од сегашната генерација, но ќе има големи промени во погонот. Пазарното…

 • Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Компанијата „Ford“ претстави прототип на „паметна“ облека која ќе им овозможи на велосипедистите да патуваат посигурно. Благодарение на тоа, тие ќе можат да користат сигнали…

 • Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  За неколку години „Mercedes“ ќе започне со испорака на својот прв целосно електричен автомобил од „C“ сегментот Најавен како „Concept EQA“ во текот на минатата…

 • BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави новото купе кој ќе се нарекува „Series 8“. Дизајнот на автомобилот е во стилот на истиот концептен модел…