Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Банкари збогум: Deutsche Bank вработува роботи

Време: 11:11

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Генералниот директор на „Deutsche Bank“ Џон Крајан даде досега најјасен сигнал дека банката би можела да угаси дсетици илјади работни места.

Банката се завртува кон новите технологии со цел трошоите да ги усогласи со значително ниските приходи, пишува лондонскиот Фајненшл Тајмс.

„Вработуваме 97.000 луѓе. Повеќето големи конкуренти имат дури половина од тој број“, изјави Крајан за Фајненшл Тајмс.

„Deutsche Bank“ досега укина 4.000 работни места од ветените 9.000, колку што беше најавено во претгодишниот план за реструктуирање објавен на крајот на 2015 година, од кој се очекува заштеда на трошоците од три милијарди евра.

Крајан наведе дека многу дополнителни намалувања на бројот на вработени ќе се случат преку користење на технологија која би ја зголемила ефикасноста во банкарските операции.

„Имаме премногу мануелна работа, што ве прави склони на грешки и ве прави неефиксен. Постојат многу уреди кои учат и автоматски машини со кои можеме да работиме“, наведе тој.

Крајан додаде дека односот на бројот на вработени на шалтерите, кои генерираат приходи, според бројот на луѓе во логистика, задолжен за одржување на работата на различни системи, во „Deutsche Bank“ е неодржлив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…

 • Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот синоним за освежување, полн, автентичен вкус и полезност за организмот – Битолското…

 • “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  Американската компанија “Google” ќе инвестира 550 милиони долари во “JD.com”, главниот ривал на кинеската “Alibaba”, бидејќи американскиот технолошки гигант сака да го зголеми своето присуство…

 • Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Американските компании се одговорни за 1 од 10 работни места во Ирска, соопшти „CNBC“. Втората по големина јавна компанија во Америка, „Amazon“, објави дека ќе…

 • „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  ГСОЛ, заедно со своето претставништво „Еуроникел“, договара средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, и советниците на Општина Кавадарци, на која ќе ги запознаат со…

 • Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken – втората најголема пивара во светот, објави инвестициски план во вредност од 44 милиони фунти (50,2 милиони евра), кој има за цел да им…

 • “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  Брендот Bitisiani објави нова, летна кампања во која се претставени најновите парчиња од колекцијата за лето 2018. Парчињата се наменети за момците кои се храбри…