Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

ЕоN гради мрежа од станици за брзо полнење од Италија до Норвешка

Време: 10:25

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот енергетски гигант „EоN“ се обединува со данскиот оператор „Clever Electricity“ за изградба на мрежа на станици со брзо полнење на автомобили на европските патишта, додека ЕУ се обидува да ја стимулира пошироката дистрибуција на електрични автомобили, според „Блумберг“.

Според проектот, поддржан од 10 милиони евра од фондовите на ЕУ, првично ќе бидат изградени 180 станици од Италија до Норвешка, објави „Clever“. Првите станици во Германија и Данска ќе бидат отворени во текот на летото, а останатите ќе бидат на најмалку 180 километри и ќе овозможат трансконтинентално патување.

Производителите на автомобили трошат рекордните суми за развој на електрични возила за да ги исполнат сé поголемите стандарди за загадување. Построгите јаглеродни ограничувања ќе стапат во сила во 2021-ва година, што им наложува на производителите да произведуваат електрични автомобили, надевајќи се на поширок избор и поголема покриеност, исто така, ќе доведат до посилни набавки.

„Мораме да бидеме подготвени за масовно усвојување на електричните автомобили“, рече Каспер Киркетерп-Молер, извршен директор на „Clever“, стартап на данските енергетски компании.

„Потребна ни е инфраструктура и треба да ги намалиме грижите околу опфатеното растојание. Она што ни недостига е мрежа која ги поврзува градовите и државите“, рече тој во телефонското интервју.

Планот на „Clever“ и „ЕоN“ ги одразува сличните напори на водечките европски производители на автомобили. „Volkswagen“, „BMW“ и компанијата мајка на „Mercedes-Benz“, „Daimler“ се обединети за да создадат мрежа за полнење со околу 400 станици до крајот на деценијата.

Ретката инвестиција од страна на производителите во инфраструктурата го одразува притисокот врз производителите да се справат со загриженоста за употребата на електрични автомобили.

„Clever“, кој оперира со 1.500 станици во Скандинавија и северна Германија, ќе изгради нови места за полнење на батериите до 20 минути. Станиците ќе можат да се сместат помеѓу 2 и 6 автомобили и ќе бидат лоцирани во одморалишта долж автопатот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Toshiba се „спаси“ од парична казна за сметководствениот скандал

  Toshiba се „спаси“ од парична казна за сметководствениот скандал

  Јапонскиот технолошки гигант „Toshiba“ денеска најави дека Комисијата за хартии од вредност и берзите (SEC) во САД ја заврши истрагата на минатите сметководствени практики на…

 • Норвешки „Теленор“ казнет со 96 милиони долари поради монопол

  Норвешки „Теленор“ казнет со 96 милиони долари поради монопол

  Норвешките власти за заштита на конкуренцијата го казнија најголемиот телекомуникациски оператор во земјата „Теленор“ со 788 милиони норвешки круни, односно 96 милиони американски долари. „Теленор“…

 • „Етихад“ ќе ѝ позајми пилоти на „Емирејтс“

  „Етихад“ ќе ѝ позајми пилоти на „Емирејтс“

  Авиокомпанијата „Етихад“, со седиште во Абу Даби, ќе ѝ ги позајми своите пилоти на конкурентската компанија од Дубаи – „Емирејтс“. Компанијата од Дубаи ја потврди…

 • Фејсбук ќе го наплаќа членството во групите

  Фејсбук ќе го наплаќа членството во групите

  Популарната социјална мрежа Фејсбук го објави почетокот на пилот-проектот во кој ќе наплатува членство на Фејсбук групите. Пилот-проектот што започнува денеска ќе се применува на…

 • Chanel за прв пат ја откри својата финансиска моќ

  Chanel за прв пат ја откри својата финансиска моќ

  Познатата француска модна куќа „Chanel“, која облекува први дами, членови на кралско семејство и холивудски ѕвезди, ги објави полните финансиски резултати за прв пат, кои…

 • Глобална компанија се закани дека ќе го напушти Островот поради Брегзит

  Глобална компанија се закани дека ќе го напушти Островот поради Брегзит

  Производителот на патнички авиони „Airbus“ предупреди дека ако Велика Британија излезе од Европската унија без постигнат трговски договор, може да се премисли за долгорочната позиција…

 • Проблемите на Tesla се проширија и над нејзиниот соларен бизнис

  Проблемите на Tesla се проширија и над нејзиниот соларен бизнис

  Одлуката на производителот на електрични возила „Tesla“ да скрати 9% од работната сила драстично ќе ги намали вработените во нејзиниот соларен бизнис, кој таа го…

 • Летна Ембедед Школа на Сеавус

  Летна Ембедед Школа на Сеавус

  Студентите од техничките факултети од Македонија можат да се пријават на Летна ембедед школа Во тек се уписите за Летната ембедед школа организирана од страна…

 • Deutsche Telekom ќе затвори 10.000 работни места во својата подружница T-Systems

  Deutsche Telekom ќе затвори 10.000 работни места во својата подружница T-Systems

  Германскиот телекомуникациски оператор „Deutsche Telekom“ планира да затвори околу 10.000 работни места во својот главен партнер за услуги „T-Systems“, од кои 6.000 во Германија, соопшти…

 • Трговската војна сериозно ги погоди европските производители на автомобили

  Трговската војна сериозно ги погоди европските производители на автомобили

  Акциите на најголемите производители на автомобили во Европа драстично паднаа во раните утрински часови на денешната трговија, откако германски „Daimler“ предупреди дека нејзината добивка ќе…