Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Велика Британија со закон ќе го фиксира часот и датумот за Brexit

Време: 09:57

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Владата на Велика Британија одлучи законски да го фиксира точниот час и датум од излегувањето на земјата од Европската унија (ЕУ), соопштува „Ројтерс“, цитирајќи го министерот за „Brexit“, Дејвид Дејвис.

За таа цел кабинетот на премиерот Тереза ​​Меј нуди амандман во законот за излегувањето на земјата од ЕУ, кој во моментов е во парламентарна процедура, наведувајќи дека „Brexit“ ќе стане точно во 23 часот по Гринич на 29-ти март 2019-та година.

Така се земаат во предвид загриженоста на приврзаниците на разделбата со блокот, кои се плашат дека мачните потези на преговорите и се повидливата опозиција против разделбата со ЕУ можат да наметнат одложување.

„Одлучивме да ги слушнеме гласовите на пратениците и јавноста и ги направивме промените за да избегнеме каква било загриженост за тоа што значи терминот „ден на излез““, вели министерот Дејвис.

Денот на заминувањето следува од фиксниот двегодишен период за преговори со Брисел, се смета од датумот кога премиерот ја активираше т.н. Клаузула 50 од Лисабонскиот договор.

Во меѓувреме вчера во Брисел започна шестиот круг разговори помеѓу Лондон и ЕУ за излегувањето на Велика Британија од страна на заедницата. Ќе биде краток и се очекува да заврши денес, вели извор од Европската комисија (ЕК).

Брисел повторно не очекува напредок во разговорите во овие два дена. Се претпоставува дека денес, главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние и британскиот премиер Дејвид Дејвис ќе одржат прес-конференција во зградата на Комисијата за да ги објават резултатите од разговорите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…

 • Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека јавниот оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари…

 • По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По претседателските и парламентарните избори во Турција, забележан е пад на вредноста на американскиот долар во однос на турската лира. Лирата утрово зајакнала за 1,5…

 • Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната…

 • Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Дваесет и шест згради во општина Центар добија енергетско-ефикасни фасади кои ќе го задржат автентичниот изглед на зградите и боите за кои последниот збор ќе…