петок, 9 декември 2022
ПочетнаАВТОБИЗHennessey го претстави најбрзиот автомобил на планетата (фото+видео)

Hennessey го претстави најбрзиот автомобил на планетата (фото+видео)

Американската работилница „Hennessey“ го претстави својот нов хиперавтомобил „Venom F5“ во рамките на изложбата „SEMA 2017“. Според производителот, автомобилот ќе може да развие максимална брзина од 483 км/ч. Ова го прави најбрзиот сериски автомобил на планетата.

За разлика од неговиот претходник, „Venom F5“ е изграден од нула, без веќе подготвени компоненти. Компанијата одлучи да се откаже од шасијата на „Lotus“ која користеше за претходниот „Venom GT“, новата конструкција е целосно направена од карбон и јаглеродни влакна.

Коефициентот на аеродинамично влечење во патничкиот простор е 0,33. За „Venom GT“ тоа беше 0,44, а за „Bugatti Chiron“ – 0,38.

Суперавтомобилот на задните тркала е опремен со 7,4-литарски би-турбо V8 кој е специјално дизајниран за моделот. Моќноста на моторот е 1600 КС. и 1762 Nm вртежен момент. Работи во комбинација со 7-брзински автоматски менувач со една спојка.

Како опција, се обезбедува и механичка кутија, но во тој случај возачот ќе мора да се бори со отпорот и со посебната контрола на влечење, која работи врз основа на „GPS“ податоци со брзина до 225 км/ч.

„Venom F5“ се очекува да забрза од 0 до 300 км/ч за 10 секунди и до 40 км/ч за 20 секунди. Како што видовме, максималната брзина е 483 км/ч. За споредба, сегашниот светски рекорд на „Bugatti Veyron“ е 431,5 км/ч.

Ќе бидат произведени вкупно 24 примероци од „Hennessey“, од кои секоја ќе чини најмалку 1,6 милиони долари. За овој модел се достапни повеќе опции за 600.000 долари. Производството започна во јануари во Тексас и првите клиенти ќе ги добијат автомобилите за една година подоцна.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП