недела, 10 декември 2023
ПочетнаИНТЕРЕСНОВардар претрпе тежок пораз од Сосиедад

Вардар претрпе тежок пораз од Сосиедад

Трет висок пораз во третиот меч за Вардар во првата сезона во Лига Европа откако Реал Сосиедад дојде во Скопје да се надигрува и на крајот си замина со 0:6 победа и три поени.

Ѕвезда на мечот несомнено беше Вилијан Жозе, 25-годишниот бразилски напаѓач, за кого немаше место во тимот на Реал Мадрид, но своето место си го најде во Сосиедад, и со четири одлични гола покажа дека е одличен голгетер.

Микел Ојарзабал уште во 12. минута го постигна првиот гол за баскискиот тим, по што почна опсадата пред голот на Гачевски, со шанси за Серхио Каналес и Вилијан Жозе. Вардар се охрабри по 20-ина минути игра кога во шанса беа Барсегјан и Бобан Николов, но потоа во 34. минута Вилијан Жозе за 11 минути постигна уште два гола за убедливи 0:3.

Вилијан Жозе го започна одлично и второто полувреме кога за четири минути додаде два гола, првиот со глава во 55. минута, а вториот во 59. минута по грешката на одбраната на Вардар. Тренерот Еузебио Сакристан реши дека Бразилецот направи доволно и со сигурен резултат го повлече од игра во 60. минута. Алберто дела Беља во 90. минута го постави конечниот резултат.

За „црвено-црните“ ова е уште еден удар во евронатпреварувањата, а лошата вест е што следниот меч го игра против истиот противник на 2 ноември во Сан Себастијан.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП