Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,057.05 0.09%    GRNT 868.34 2.16%    KMB 5,369.00 0.69%    MPT 61,504.82 -0.59%    OHB 6,052.00 -0.59%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.23 -6.12%    STIL 98.00 -2%    UNI 2,100.40 0.02%    

Денар.мк во Минхен: Huawei ја претстави серијата Mate 10 (фото+видео)

Време: 16:04

Датум: октомври 16, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Денар.мк – Ексклузивно од Минхен: Денеска во главниот град на Баварија, „Huawei“ ја претстави серијата „HUAWEI Mate 10“, која ќе ја отвори вратата кон новите „AI“(artificial inteligence) мобилни апликации.

Моделите „HUAWEI Mate 10“, „HUAWEI Mate 10 Pro“ и „PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 10“ се пробиваат кон „AI“ уредите кои комбинирааат иновативен хардвер, процесорот „Kirin 970“ и корисничкиот интефејс „EMUI 8.0“. Серијата „HUAWEI Mate 10“ го продолжува своето наследство на супериорни перформанси на продукти и долготраен век на батеријата, интегрирајќи ја технологијата „New Leica Dual Camera technology“.

„Додека влегуваме во времето на интелегенцијата, „AI“ повеќе не е вирутелен концепт, туку нешто што се користи во нашиот секојдневен живот. „AI“ може да го подобри корисничкото искуство, да обезбеди вредни услуги и да ги подобри перформансите на производот“, рече Ричард Ју, Извршниот директор на „Huawei Consumer Business Group“. „Серијата „HUAWEI Mate 10 Series“ ја претставува првата мобилна „Neural Network Processing Unit“ која е специфична дефиница за „AI“, започнувајќи ја новата ера на интелегентни смартфони“, додаде Ју.

Клучните карактеристики вклучуваат:

 • „Kirin 970“, првиот „AI“ процесор за паметни телефони со посветен на „Neural Network Processing Unitу“ (NPU);
 • „3D Glass Body“ кој речиси нема рамка, „HUAWEI FullView“ дисплеј и „HDR10“ поддржана технологија за интензивни живи и посветли бои;
 • „TÜV Fast-Charge Safety Certified HUAWEI SuperCharge“ и 4000 mAh батерија со „AI“- поддршка за управување со батеријата;
 • Нова „Leica Dual Camera“ со „SUMMILUX-H“ објективи, а двете имаат отвор на f / 1.6 и интелигентна фотографија која вклучува „AI“- поддржани „Real-Time Scene and Object Recognition“, како и „AI“ – поддржани „Bokeh Effect“;
 • Целосно нов, поедноставен „EMUI 8.0“ интерфејс базиран на „Android ™ 8.0“.

Нова, мобилна АI компјутерска архитектура за интелигентни мобилни искуства

„HUAWEI Mate 10“ и „HUAWEI Mate 10 Pro“ се првите уреди напојувани од новиот „Kirin 970“ процесор и овозможуваат „AI“ подобрувања за побрзо, поприлагодено мобилно искуство. „Kirin 970“ е изграден со користење на напреден „TSMC 10nm“ полупроводнички процес на производство, и има осум-јадрен „ARM Cortex“ процесор, првиот на пазарот „Mali G72“ 12-јадрен „GPU“ и првиот „NPU“ специјално дизајниран за мобилен уред. „Kirin 970“, исто така, има нов двоен интернет провајдер за интелигентна фотографија на „AI“.

Специјализираниот „NPU“, во комбинација со иновативната „Huawei“ мобилна компјутерска платформа „HiAI“, значи дека „Kirin 970“ обезбедува 25x подобри перформанси и 50x поголема енергетска ефикасност за задачи поврзани со „AI“, во споредба со четири-јадрениот „Cortex-A73 јадра“. Серијата „HUAWEI Mate 10“ исто така е светски најбрз паметен телефон кој ја поддржува супер-брза „LTE“ конекција и брзината на преземање. Уредот доаѓа со прва двојна „4G SIM“ поддршка и двојна „VoLTE“ конекција.

Со комбинирање на индивидуална и колективна интелигенција за „AI“ на уредот, новата серија „HUAWEI Mate“ обезбедува одговори во реално време за корисниците, вклучително и „АI“ – „Real-Time Scene and Object Recognition“ и „AI“ – „Accelerated Translator“. „Kirin 970“ е отворена, мобилна „AI“ компјутерска платформа за трети лица за креирање на нови и креативни „AI“ апликации и која ги проширува можностите за обработка на „Huawei“ на целиот синџир на вредности.

Квалитетен дизајн за нови нивоа на софистицираност и удобност

Со целосно новиот „HUAWEI FullView“ дисплеј, „HUAWEI Mate 10“ располага со неверојатен 5,9-инчен екран со екран од 16: 9, кој речиси и да нема рамка и „HDR10“ за поддршка на живописни бои. 6-инчниот „HUAWEI Mate 10 Pro“ е опремен со „OLED“ дисплеј од 18: 9, висок сооднос меѓу телото и „HDR10“ за динамичко гледање видео содржини.

Овие уреди користат „3D Glass Body“, убаво и симетрично свиткан на сите четири страни за ергономско држење. Задниот дел на уредите имаат рефлективен дизајн за да ја нагласат новата камера „Leica Dual Camera“.

„HUAWEI Mate 10 Pro“ исто така го има сертификатот „IP67“, па уредот е отпорен на вода и на прашина.

Новата двојна Leica камера и AI-поддршката за батериско управување за следната ера во користењето на смартфони

„Huawei“ повторно соработуваше со „Leica“ за производство на камерата со двојна леќа за „HUAWEI Mate 10“ и „HUAWEI Mate 10 Pro“. Тие комбинираат 12-мегапикселни монохроматски сензори со „RGB“ + 20 мегапиксели, оптичка стабилизација на слика (OIS), двојни објективи со најголема решетка во светот од f / 1.6, „AI“ – ефект „Bokeh“ и „AI“ дигитален зум. Новото „Real-Time Scene and Object Recognition“, со што автоматски се одлучува за поставките на камерата врз основа на објектот и сцената, поддржува  напредна „AI“-дигитална функција со „AI Motion Detection“ за појасни и поостри слики.

„HUAWEI Mate 10“ и „HUAWEI Mate 10 Pro“ користат батерија со висока густина од 4000 mAh со систем за управување со паметни батерии кој го разбира однесувањето на корисниците и интелигентно ги распределува ресурсите за да го максимизира животниот век на батеријата. Поддржува 4,5V / 5A нисконапонско брзо полнење, напојувајќи го уредот од 1 до 20 проценти за 10 минути и од 1 процент до 58 проценти за 30 минути. Покрај тоа, „HUAWEI SuperCharge“ е првата технологија за брзо полнење во светот која добива „TÜV“ сертификат за безбедност при брзо полнење, обезбедувајќи сигурно полнење од крај до крај.

„HUAWEI Mate 10“ и „HUAWEI Mate 10 Pro“ ќе го имаат новиот кориснички интерфејс „EMUI 8.0“ на „Huawei“, кој ќе се користи со „Android 8.0“. Карактеристики вклучуваат „AI“ – мотор за целосно искористување на можностите на процесорот „Kirin 970“;„AI“ – Забрзан преведувач за да овозможи побрз и попрецизен интерактивен превод за полесно комуникациско искуство; лесна проекција за поврзување на новата серија „Huawei Mate“ на поголем екран; поддршка за целосно искуство со десктоп компјутер – или отсликување или проширување на екранот на паметниот телефон како компјутер.

Нови додатоци

Huawei исто така лансираше три додатоци за „HUAWEI Mate 10“: „EnVizion 360“ камера, „SuperCharge ™ Power Bank“ и „Smart Scale“.

 • Камерата „EnVizion 360“ може да снима 5K фотографии и 360 степени 2K видео содржини со повеќекратни режими за гледање за корисниците да ги споделат преку каналите на социјалните медиуми.
 • „Huawei SuperCharge ™ Power Bank“ поддржува нисконапонски брз полнеж од 4,5V / 5A.
 • „Smart Scale“ може да ги следи и анализира здравствените информации како процентот на телесните масти и индексот на телесна маса преку мобилна апликација.

Бои во кои ќе бидат достапни уредите

Кога станува збор за бојата, потрошувачите повторно ќе имаат одличен избор. „Huawei Mate 10“ ќе биде достапен во четири бои – „Mocha Brown“, „Black“, „Champagne Gold“ и „Pink Pink“. „Mate 10 Pro“ исто така ќе биде достапен во четири бои – „Midnight Blue“, „Titanium Gray“, „Mocha Brown“ и „Pink Gold“.

Цени и достапност

Новиот „HUAWEI Mate 10“ ќе биде достапен почнувајќи од крајот на октомври во земјите, вклучувајќи ги Мексико, Шпанија и ОАЕ. „HUAWEI Mate 10 Pro“ и ќе биде достапен почнувајќи од средината на ноември во повеќе од дваесетина земји, вклучувајќи ги Франција, Германија, Италија, Јапонија, Полска, Тајланд и Велика Британија. „PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 10“ исто така ќе биде достапен почнувајќи од средината на ноември.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Илон Маск планира следната година да вградува импланти во човечките мозоци

  Илон Маск планира следната година да вградува импланти во човечките мозоци

  Илон Маск во вторникот соопшти дека неговиот невротехнолошки стартап „Неуралинк“ планира веќе од следната година да почне со вградување уреди во човечките мозоци, пишува „Сајентс…

 • ВИП со раст на профитот од 9,4 отсто

  ВИП со раст на профитот од 9,4 отсто

  А1 Телеком Австрија соопшти дека нејзиниот македонски огранок оне.Вип во првата половина од 2019 година остварил профит пред исплата на камати, даноци и амортизација (ЕБИТДА)…

 • За да се заработува од отпад, тој прво мора да се селектира и редовно собира!

  За да се заработува од отпад, тој прво мора да се селектира и редовно собира!

  Од селекција на отпад, потоа негово рециклирање може да се заработува, и тоа да биде одржливо на долг рок. Денешните технологии тоа го овозможуваат, и…

 • Новата Instagram промена која инфлуенцерите не ја сакаат сега пристигнува во 6 нови земји

  Новата Instagram промена која инфлуенцерите не ја сакаат сега пристигнува во 6 нови земји

  Се чини дека Instagram е задоволен од резултатите од тестирањето. Пред неколку месеци Instagram почна да ја тестира промената во дизајнот, која повеќе нема да…

 • Турски „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во Бунарџик

  Турски „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во Бунарџик

  Турската компанија „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во ТИРЗ Скопје 1, каде во повеќе фази планира да инвестира 7,5 милиони евра и да…

 • УЈП: Најмногу пријави за неиздавање фискални и за сметки што не можат да се скенираат

  УЈП: Најмногу пријави за неиздавање фискални и за сметки што не можат да се скенираат

  Управата за јавни приходи информира за неправилностите коишто од почетокот на мерката поврат на 15 % од пресметаниот ДДВ, граѓаните ги пријавуваат на бројот 198.…

 • Камбоџа враќа 1.600 тони пластичен отпад во САД и Канада

  Камбоџа враќа 1.600 тони пластичен отпад во САД и Канада

  Камбоџа се приклучи на групата азиски земји кои одлучија да ги враќаат назад пратките со пластичен отпад што им ги испратија западните компании, објави „Си-ен-ен“.…

 • Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

  Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

  Германската влада го прифати предлогот на министерот за здравство, Јенс Шпан за воведување на задолжителна вакцинација против малите сипаници. Децата во Германија ќе мора во…

 • Индексите на Wall Street во пад втор ден по ред

  Индексите на Wall Street во пад втор ден по ред

  На Wall Street во средата цените на акциите паднаа втор ден по ред бидејќи деловните резултати на некои компании предизвикале стравувања од негативното влијание на американско-кинескиот…

 • KFC го отвори својот прв „Drive Thru“ ресторан во Македонија

  KFC го отвори својот прв „Drive Thru“ ресторан во Македонија

  Еден од најголемите ланци на ресторани, KFC, на 18.07.2019 (четврток) во рамките на свеченото отвoрање на POINT Retail Park во Скопје го отвори својот прв…