Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

Биткоинот соборува рекорди, „брка“ 6.000 долари

Време: 10:34

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Најпопуларната крипто-валута – биткоин, ги сруши сите рекорди, приближувајќи се на цена од 6.000 долари.

За време на денешната трговија крипто-валутата поскапе до рекордната вредност од 5.856.10 долари, а за прв пат во својата историја го мина нивото од 5.800 долари, покажуваат податоците на „CoinDesk“.

Значи, од почетокот на месецот, биткоинот забележа поскапување од 1.508 долари. Со други зборови, за само 2 недели, цената на виртуелната валута се зголеми за речиси 35%.

За споредба, бикоинот го затвори претходниот месец (септември) по цена од 4.348.13 долари.

Новиот рекорд ја започна пазарната капитализација на рекордно високо ниво до 90 милиони долари. Позитивниот биланс на дигиталната валута влијае на целиот пазар на крипто-валути чија вкупна пазарна капитализација од околу 170 милијарди долари, според податоците на „CoinMarketCap“.

Според аналитичарите, причината за големиот скок на цената на биткоинот поле може да се најде во вестите од Кина. Властите во земјата, кои забранија „ICO“ прибирање на средства и принудија некои од големите онлајн берзи да прекинат си работа, изгледа може да направи за реализација на своите намери.

Според државната новинска агенција „Ксинхуа“, трговијата со крипто-валути може да се обнови во Кина, но под некоја форма на регулирање. Ова е позитивна, иако непотврдена вест, бидејќи се шпекулираше дека земјата може целосно да го задуши виртуелниот девизен пазар.

Од друга страна, ситуацијата во Јапонија е доста поволна за биткоинот. Земјата на изгрејсонцето ги легализира крипто-валутите како платежно средство и почна да ги лиценцира онлајн берзите во земјата.

Со други зборови, Јапонија отвори уште повеќе можности за виртуелните валути и создаде регулаторна рамка која не само што не ги ограничува, туку им дава поголема доверба. Ова се потврдува и од податоците на „CryptoCompare“ кои покажуваат дека сериозен дел од нарачки на биткоинот се во јапонскиот јен.

На позадината на тоа, директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави за време на годишната средба на организацијата во Вашингтон дека е крајно време централните банки и регулаторите да почнат да ги земаат сериозно крипто-валутите, пренесува „CNBC“.

„Мислам дека ќе бидеме сведоци на сериозен расцеп“, рече Лагард, посочувајќи дека виртуелните валути веќе го потресуваат конвенционалниот финансиски систем и оние кои се прават дека не го гледаат ова преземат поголем ризик.

Запрашана дали го смета биткоинот за измама, како што го нарече шефот на „JPMorgan“, директорот на ММФ одговори дека не треба да се брза со категоризација на крипто-валутите, бидејќи тие се многу повеќе од шема на Понци и пак слични дефиниции.

Во моментот на објавување на материјалот биткоинот се тргува за сума од 5.521.46 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • TI: Сопствениците јавни само во една држава

  TI: Сопствениците јавни само во една држава

  Групата од 20 индустриски и земји во развој (G20) за 2 години бавно напредува со подобрувањето на законските мерки за обезбедување транспарентност. Ова е заклучок…

 • Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Сараевo Бизнис Форум, кој ќе се одржи оваа година на 25 и 26 април во Сараево (БиХ), ќе понуди бројни атрактивни теми за бизнис заедницата…

 • Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Во завршницата од дводневната агенда на првиот Дигитален самит на Западен Балкан министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот за информатичко општество и администрација,…

 • Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грчкиот фонд за приватизација (HRADF) го објави почетокот на продажбата на мнозинскиот удел во „Hellenic Petroleum“. Во продажба ќе бидат понудени не помалку од 50,1%…

 • Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Десет претприемачи од Република Македонија и од регионот, на вториот ден на Дигиталниот самит, во рамките на „Натпреварот за убедување“, имаа можност да ги презентираат…

 • Натпревар во бизнис-идеи на стартап-фирми на Дигиталниот самит во Скопје

  Натпревар во бизнис-идеи на стартап-фирми на Дигиталниот самит во Скопје

  Десет стартап-компании од шест држави од регионот ги претставија своите бизнис-идеи на „Натпреварот за убедување“, што се одржува денеска на Саемот на ИТ-фирми во рамките…

 • МЕПСО и екологистите поставуваат платформи за гнездење на царскиот орел

  МЕПСО и екологистите поставуваат платформи за гнездење на царскиот орел

  Електромонтерите на МЕПСО, во соработка со активисти на здружението за зачувување на природата „Аквила“ од Кавадарци, поставуваат 10 нови платформи за гнездење на царскиот орел…

 • ММФ доби конкуренција, Германија стравува поради ЕМФ

  ММФ доби конкуренција, Германија стравува поради ЕМФ

  Канцеларката Меркел ја поддржува идејата за воспоставување на Европски монетарен фонд (ЕМФ), под услов националната влада да има надзор во неговото функционирање. Имено, германските конзервативци…

 • Речиси 50% од биткоин „трејдерите“ нема да ја пријават својата добивка

  Речиси 50% од биткоин „трејдерите“ нема да ја пријават својата добивка

  Значителен број на инвеститорите одлучија да не го пријават профитот од тргувањето со дигитални валути, според една студија објавена во „MarketWatch“. Според истражувањето спроведено од…

 • Индеските во плус поради растот на суровините!

  Индеските во плус поради растот на суровините!

  На Азиските пазари, индексите најголем раст забележаа во енергетскиот и рударскиот сектор, бидејќи, растот на нафтата предизвика поскапување на другите суровини. Азискиот индекс „MSCI AC“…