Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

JPMorgan лесно ги надмина очекувањата за приходите и профитот за кварталот

Време: 16:47

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Американската банка „JPMorgan Chase“ со леснотија ги надмина очекувањата на „Wall Street“ во однос на приходите и профитот за кварталот, но најсериозниот пад во трговијата со обврзници го засенува профитот кај кредитите и повисоките каматни стапки, соопштува „Ројтерс“.

Тргувањето на финансиските пазари е повторно проблем за банката. Приходите од трговијата со обврзници е намалена со 27% во однос на истиот период од минатата година, кога таа беше поддржана од повисоката пазарна активност поради „Brexit“ и изборите во САД. Приходите од берзите исто така се намалија за 4%.

Акциите на „JPMorgan“ кој даде старт на сезоната на извештаите за банките во САД, се потопија со 0,66% до 96,20 долари во берзанската трговија.

„Резултатите се стабилни, но тие не се исклучителни“, вели аналитичарот на „Morningstar“, Џим Сигален.

Неколку големи американски банки предупредија во минатиот месец дека приходите од тргувањето со акции и обврзници ќе бидат „удрени“ во третиот квартал.

Вкупниот приход на „JPMorgan“ е намален за 21%. Главниот извршен директор Џејми Дајиман минатиот месец предвиде пад од околу 20% за кварталот.

Просечниот пораст на банкарските кредити и повисоките нето приходи од каматите во текот на кварталот помогна да се олесни „ударот“.

„Глобалната економија продолжува да се справува добро, а американските потрошувачи остануваат во добра состојба со стабилен раст на платите“, вели Дајиман во соопштението.

Вкупните приходи на банката сепак се зголемија за 2,7% до 26,2 милијарди долари, што е над просечната оценка на аналитичарите за 25,23 милијарди долари.

Нето добивката се зголеми на 6,73 милијарди долари или 1,76 долари по акција, во третиот квартал до 30-ти септември.

Аналитичарите очекуваа профит од 1,65 долари по акција, посочува „Thomson Reuters I/B/E/S“.

Нето каматниот приход се зголеми за 10 отсто на 12,80 милијарди долари поради повисоките каматни стапки.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…

 • Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот синоним за освежување, полн, автентичен вкус и полезност за организмот – Битолското…

 • “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  Американската компанија “Google” ќе инвестира 550 милиони долари во “JD.com”, главниот ривал на кинеската “Alibaba”, бидејќи американскиот технолошки гигант сака да го зголеми своето присуство…

 • Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Американските компании се одговорни за 1 од 10 работни места во Ирска, соопшти „CNBC“. Втората по големина јавна компанија во Америка, „Amazon“, објави дека ќе…

 • „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  ГСОЛ, заедно со своето претставништво „Еуроникел“, договара средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, и советниците на Општина Кавадарци, на која ќе ги запознаат со…

 • Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken – втората најголема пивара во светот, објави инвестициски план во вредност од 44 милиони фунти (50,2 милиони евра), кој има за цел да им…

 • “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  Брендот Bitisiani објави нова, летна кампања во која се претставени најновите парчиња од колекцијата за лето 2018. Парчињата се наменети за момците кои се храбри…