Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Range Rover зa 2018-та (фото+видео)

Време: 14:04

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„Land Rover“ го претстави својот обновен „Range Rover“ во Лондон. Предводникот на брендот за прв пат доби хибридна верзија која може да се полни од електричната мрежа.

На изглед обновениот модел може да се разликува по модернизираните „LED“ фарови на главните светла. Тие имаат нови делови од дневни светла. Решетката на ладилникот е различна.

Внатрешноста е целосно во стилот на кросоверот „Velar“ и на обновениот „Range Rover Sport“. На централната конзола е поставен дополнителен екран на допир, од кој може да се управуваат повеќето функција на возилото. „SUV“-от, исто така, ќе биде достапен со целосно дигитален инструмент-панел.

Хибридниот агрегат на новата модификација „P400e“ е превземена од „Range Rover Sport“. Во него влегуваат бензински турбомотор со 4 цилиндри, кој развива 300 КС, електромотор со 116 КС, 8-степен автоматски менувач „ZF“ и комплет литиум-јонски батерии со капацитет од 11,3 kW / h, сместени под подот на трупот.

Вкупната моќност на оваа верзија е 404 КС и 640 Nm. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае 6,8 секунди, а максималната брзина е 220 км/ч. Само на електрична енергија, возилото може да патува 51 км. Со помош на посебен систем за брзо полнење на батериите, тие се полнат за 2,45 часа, а од стандардната мрежа времето е 7,5 часа.

Освен како хибрид, обновениот „Range Rover“ ќе биде достапен со бензински и дизел мотори. Основната верзија се потпира на 3.0-литарски турбо дизел со 258 КС и 600 Nm. Постои уште еден дизел – 4.4-литарскиот V8 со 339 КС.

Бензинскиот спектар е претставен од V6 мотори со зафатнина од 3,0 литри, со 340 и 380 КС. Најмоќната верзија на моделот ќе добие 5,0-литарски V8, при кој моторот има добиено 525 КС – 15 КС повеќе од кога било.

Топ-модификација – „SVAutobiography Dynamic“, исто се потпира на 5,0-литарски V8 со механички компресор. Со тоа моќта се зголемува од 550 КС и 680 Nm на 575 КС и 700 Nm. Овој „SUV“ развива 100 км/ч од место за 5,4 секунди.

Во опремата на моделот влегуваат систем за управување со гестови, ласерски светла, функција за јонизација на воздухот во кабината, точка за пристап до интернет со „Wi-Fi“, која подржува 4G. Седиштата може да се прилагодат во 24 правци и да имаат 25 различни начини на масажа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Германскиот производител „Mercedes-Benz“ целосно го прекина производството на „plug-in“ хибриди. Ова се однесува на моделите „C-Class“, „E-Class“, „S-Class“ и кросоверот „GLE“, објави британското издание на…

 • Новиот Ford Focus „ги гледа“ дупките на патот! (видео)

  Новиот Ford Focus „ги гледа“ дупките на патот! (видео)

  „Ford“ во текот на пролетта ја претстави четвртата генерација на „Focus“ која ќе започне да се нуди на европските пазари подоцна во ова лето. Овие…

 • Кои се најпродаваните автомобили во Европа?

  Кои се најпродаваните автомобили во Европа?

  Експертите на „Focus2Move“ ја составија најновата ранг-листа за најпродаваните автомобили во Европа. Во оваа класификација влегуваат најпопуларните автомобили од периодот јануари-мај оваа година. Лидер во…

 • Заштедиле 5,7 милијарди евра во 2017-та од меѓусебната соработка

  Заштедиле 5,7 милијарди евра во 2017-та од меѓусебната соработка

  Една од најголемите светски автомобилски групации „Renault-Nissan-Mitsubishi“, покажа дека синергијата и тоа како се исплати. Алијансaта на француски „Renault“ и јапонски „Nissan“, во рамките на…

 • Автомобили – поголеми давачки за поголемите загадувачи?!

  Автомобили – поголеми давачки за поголемите загадувачи?!

  Владата се уште работи на новиот закон за возила со кој освен категоризација на автомобилите според емисијата на штетни гасови најверојатно ќе бидат воведени и…

 • Toyota Camry се враќа во Европа по 14 години пауза

  Toyota Camry се враќа во Европа по 14 години пауза

  По 14-годишното отсуство, најпродаваниот седан од сегментот „D/E“ – „Toyota Camry“ – се враќа на пазарите во Западна Европа, објави јапонскиот производител. Новиот „Camry“ ќе…

 • Светска премиера на Volvo S60 во САД (фото+видео)

  Светска премиера на Volvo S60 во САД (фото+видео)

  Новата генерација на „Volvo S60“ беше претставена заедно со отворањето на новата фабрика на брендот во Чарлстон, Јужна Каролина, каде што ексклузивно ќе се произведува…

 • Porsche инвестира во хрватските електрични возила

  Porsche инвестира во хрватските електрични возила

  „Porsche“ е најновиот акционер во хрватската технолошка компанија „Rimac“ која го произведува електричниот хиперавтомобил „Concept One“ под брендот „Rimac Automobili“. Хрватите добија дополнителна популарност откако…

 • Volkswagen и Ford создаваат сојуз

  Volkswagen и Ford создаваат сојуз

  „Volkswagen“ и „Ford“ ја разгледуваат можноста за создавање сојуз на полето на производство и развој, вклучувајќи ги и заедничките модели, се вели во соопштението на…

 • Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

  Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

  Porsche уште еднаш направи историја и ги освои двете класи на ГТЕ на најтешката и најдолга трка во светот. Во про категоријата, Porsche 911 RSR…