Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

ММФ повикува на фискални мерки против растечката нееднаквост

Време: 10:39

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Земјите во светот страдаат од последиците од зголемената внатрешна нееднаквост и треба сериозно да размислат за прераспределба на богатството преку даночна политика и трансфер исплати, соопшти Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), цитиран од агенциите.

Иако генерално глобалната нееднаквост како да е намалена во последните децении поради економскиот раст на земјите како Кина и Индија, нееднаквоста во некои земји се зголемила нагло, особено во големите како САД и Кина. Фондот предупреди дека прекумерната нееднаквост може да го намали економскиот раст.

Прогресивните плаќања за оданочување и трансферите се клучните компоненти на ефективната фискална редистрибуција, се вели во извештајот „Фискален монитор“ на ММФ.

Препораките на ММФ изгледа се разминуваат со ставовите на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, чии нови даночни предлози се базираат главно на намалување на даноците за компаниите и на богатите.

Во извештајот ММФ наведува дека падот на вкупната светска нееднаквост во последните 30 години, кој е резултат на глобализацијата и технолошкиот напредок, ги прикрива длабоките проблеми во земјите.

Во истиот период, 53 отсто од земјите известуваат за зголемување на нееднаквоста во приходите, објави ММФ. Латинска Америка останува со најголемата нееднаквост во светот.

Особено е силен порастот на нееднаквоста во развиените економии, но се шири низ целиот свет.

Во многу развиени економии, како САД на пример, зголемувањето на нееднаквоста е резултат на поголемата концентрација на богатство во најбогатиот еден процент од населението.

ММФ, исто така, препорачува стеснување на празнините во образованието за да се елиминираат нееднаквостите во приходите.

Во исто време, Фондот предупреди за засилени ризици за финансиската стабилност на Кина во врска со големината, комплексноста и динамиката на растот во финансиската сфера на земјата. Ова е наведено во Извештајот за глобалната финансиска стабилност.

„Постојаниот раст во Кина и цврстите политики во финансискиот сектор во последните квартали ја намалија загриженоста во врска со можното забавување на растот во краткорочна перспектива и негативните секундарни ефекти за светската економија. Димензиите, комплексноста и динамиката на раст во финансиската сфера на Кина сепак покажуваат зголемување на ризиците за финансиска стабилност“, истакнаа експерти од ММФ.

Тие објаснуваат дека средствата на кинескиот банкарски сектор се зголемија од 240 отсто од БДП-то на крајот на 2012-та година на 31 отсто од БДП-то од оваа година.

„Покрај тоа поширокото користење на краткорочното финансирање на големо и „сивото кредитирање“ доведе до зајакнување на ранливоста на банките“, забележуваат авторите на извештајот.

Според нив Пекинг се судрил со потребата „точно да балансира стврднување на политиката во финансискиот сектор и забавување на економскиот раст“. „Одложувањето на темпото на раст на „сивото кредитирање, иако умерено, ќе се одрази негативно на профитабилноста и поширокото обезбедување на кредити од малите и средните банки“, заклучува извештајот на ММФ.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…

 • Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека јавниот оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари…

 • По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По претседателските и парламентарните избори во Турција, забележан е пад на вредноста на американскиот долар во однос на турската лира. Лирата утрово зајакнала за 1,5…

 • Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната…

 • Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Дваесет и шест згради во општина Центар добија енергетско-ефикасни фасади кои ќе го задржат автентичниот изглед на зградите и боите за кои последниот збор ќе…