Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

Доналд Трамп губи милиони во Шкотска

Време: 10:03

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Бизнисот на Доналд Трамп во Шкотска не се претставува во најдобро светло.

Американскиот претседател има два голф-центри во земјата – еден во Абердин и еден во Турнбери. Вкупната загуба на двете компании изнесува 25 милиони долари во 2016-та година, објави „CNN“.

Трамп престана да биде директор на двете шкотски компании од кога стана претседател на САД, но ја задржаа сопственоста врз нив преку доверба воспоставена пред да влезе во Белата куќа. Неговиот син Ерик моментално е директор на двата комплекса.

Трамп ги проценува комплексите за голф од „над 50 милиони долари“, како што беше потврдено од изјавата на Трамп дадена во јуни оваа година.

По лошата 2016-та година, вкупната загуба на двата шкотски бизниси откако Трамп ги држи е 53 милиони долари. Затоа американскиот претседател продолжува да обезбедува средства за овие два потфати во Шкотска. До крајот на 2016-та година, двете компании му должеле на Трамп вкупно 200 милиони долари.

Комплексот, кој се наоѓа во Турнбери, југозападна Шкотска, забележа загуба од 23,1 милиони долари во минатата година, повеќе од една година порано. За споредба, во 2015-та година загубата беше скромна, во износ од 11,3 милиони долари. Објаснување на финансиските резултати може да се најде во фактот дека минатата година комплексот беше затворен 6 месеци поради тековните поправки. Во јуни Ерик Трамп го претстави новиот развој на комплексот, наречен „Кралот Роберт Брус“. Таткото на Ерик го купил имотот во 2014-та година, со загуба на тој бизнис од 4,8 милиони долари.

Ралф Порцијани, генералениот директор на „Turnberry Property“, вели дека бизнисот е „фантастичен“ во текот на последните две години. „Јас сум тука 13 години и ние никогаш не сме биле толку зафатени“, рече тој, додавајќи дека бизнисот не забележал пад откако Трамп стана претседател.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…

 • Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Нафтената компанија „Total“ купува 74,3% од француската компанија за комунални услуги „Direct Energie“ за 42 евра по акција, додавајќи ги електричната енергија и природниот гас…

 • И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  Профитот на „Morgan Stanley“ за првото тримесечје од годината е зголемен за над 40% на годишно ниво до рекордни вредности благодарение на бизнисот со трговија…

 • Turkish Airlines објави рекорднo високи резултати

  Turkish Airlines објави рекорднo високи резултати

  „Turkish Airlines“ постигна рекордни резултати за првиот квартал од годината. Коефициентот на оптоварување (процентот на капацитетот на седишта, кој всушност е продаден и користен), пријавен…

 • И покрај зголемувањето на приходите, IBM ги разочара инвеститорите

  И покрај зголемувањето на приходите, IBM ги разочара инвеститорите

  Реструктуирањето на „IBM“ ги дава првите плодови. Во вторникот, компанијата објави зголемување од 5,1 отсто на приходите на 19,1 милијарда долари за првиот квартал, надминувајќи…

 • Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

  Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

  Американската банка „Goldman Sachs“ ги урна очекувањата на „Wall Street“ за профит за кварталот, поддржан од растот на приходите од тргување и повисоки такси од…