Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Најбрзиот автомобил во светот – Aspark го претстави електричниот Owl (фото+видео)

Време: 11:03

Датум: септември 14, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Пред неколку дена јапонската компанија „Aspark“ објави дека развива електричен модел кој ја заслужува титулата „најбрз автомобил во светот“. Премиерата на овој модел се одржа за време на саемот во Франкфурт.

Пред новинарите шефот на „Apsark“ – Масамичи Јошида, откри како стигнал до идејата за правење на ваква машина. Тој рече дека со години размислувал за можноста да му даде на човештвото нешто посебно. Јапонецот размислувал евентуално за производство на авиони, роботи и земјоделска опрема, но на крајот се осврнал на автомобилите, кои треба да бидат еколошки и многу брзи.

По консулатации со различни експерти од целиот свет, Јошида бил убеден дека не треба да се натпреварува со светските гиганти во автомобилската индустрија, чии автомобили развиваат 400 км/ч, туку да се обложи на забрзувањето од 0 до 100 км/ч. На крајот на краиштата, ова е резултатот на „Owl“ – електричен супер-автомобил со лесна шасија.

Техничките детали за моделот не се објавени, но се претпоставува дека електричната единица развива моќ од 1000 КС. Во официјалното соопштение се наведува забрзување од 0 до 100 км/ч за 2 секунди, што го прави „Aspark Owl“ во најбрз автомобил на планетата.

Познато е дека тежината на автомобилот е 850 кг., како и дека за разлика од повеќето електрични, кој се потпираат на акумулатори, ова јапонско чудо е со кондензатори. Максималната брзина на „Owl“ не се зема во предвид, но цената е околу 3,5 милиони долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  Германскиот производител објави три видеа со детални снимки од своето ново луксузно купе. „BMW“ на средината на јуни претстави ново големо купе и така официјално…

 • Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Експертите на Schwacke повторно ја потврдуваат остаточната вредност на лидерот во класата на компактни ванови Opel ADAM и InsigniaGrandSport исто така се на подиумот Риселсхајм.…

 • Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  По неколку објавени фотографии на интернет, „Audi“ официјално го претстави новиот модел „А1“ за 2019-та година. Обновениот хечбек е различен од неговиот претходник, како во…

 • Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Следната генерација на пазарниот хит „Nissan Qashqai“ нема да добие дизајн кој е различен од сегашната генерација, но ќе има големи промени во погонот. Пазарното…

 • Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Компанијата „Ford“ претстави прототип на „паметна“ облека која ќе им овозможи на велосипедистите да патуваат посигурно. Благодарение на тоа, тие ќе можат да користат сигнали…

 • Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  За неколку години „Mercedes“ ќе започне со испорака на својот прв целосно електричен автомобил од „C“ сегментот Најавен како „Concept EQA“ во текот на минатата…

 • BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави новото купе кој ќе се нарекува „Series 8“. Дизајнот на автомобилот е во стилот на истиот концептен модел…

 • Ford Mustang Shelby GT350 зa 2019-та (фото)

  Ford Mustang Shelby GT350 зa 2019-та (фото)

  „Ford“ го подобри моделот „Mustang Shelby GT350“ зa 2019-та, a во центарот на вниманието беа аеродинамиката, шасијата, суспензијата и гумите. Речиси ова е истиот автомобил…

 • Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche (фото+видео)

  Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche (фото+видео)

  Иднината на електричната мобилност е уште еден чекор поблизу: Сериското производство на првиот целосно електричен автомобил на Porsche ќе започне следната година. Концептот Mission E…

 • Opel најави нов спортски модел

  Opel најави нов спортски модел

  Германскиот производител „Opel“, кој од минатата година е под капата на групациајта „PSA“, го најави својот нов спортски автомобил. Последниот вистински „спортист“ од „Opel“ беше…