Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Македонија најнепродуктивна во Европа!

Време: 14:14

Датум: септември 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Македонија е на европското дно според продуктивноста на работниците. На речиси исто ниво е и Бугарија, а најдобро се рангирани Луксембург и Норвешка.

Според официјалните податоци на Евростат еден работник за еден час во земјава создава само 42.9% додадена вредност од просекот што го прават неговите колеги на ниво на Европската Унија.

Минимално подобро рангирана од Македонија е Бугарија со 43%. Романија има 56.3%, Хрватска 73.1%, Словенија 79.8%, Грција 87.1%. Најпродуктивни се работниците во Луксембург со 163.2% од просекот, па Норвешка 152.5% и Швајцарија со 122.5%. Во податоци ги нема Србија, Босна, Албанија и Косово.

Податоците на Народната Банка (НБРМ), пак, покажуваат дека продуктивноста во македонската економија има тенденција на минимален раст. Лани нејзиниот раст бил 0.1 процент. НБРМ продуктивноста ја пресметува по формулата сооднос меѓу Бруто домашниот производ и бројот на вработени.

Старата технологија и рачната работа се главната причина за непродуктивноста, велат бизнисмените според кои мора многу повеќе да се вложува во современи машини и автоматизирано производство.

„Конкретно во мојата бранша, текстилот, главен проблем е застарената технологија која се применува. Тука е разликата. Мора да се работи на воведување на нови технологии а за тоа ни се потребни пари. Има кредити со релативно ниски камати но роковите за враќање се прекратки. Потребни се сериозни мерки и државна стратегија за секторот“ вели сопственик на конфекција која вработува 150 луѓе во Штип.

Друг проблем се и самите квалификации на работниците – треба повеќе да се работи на прилагодување на образовниот систем на потребите на пазарот на труд – теоретската настава да биде поткрепена со практична обука.

„Каскаме. Но, мислам дека генерално и сите каскаат и тоа главно заради несоодветноста на образовниот систем. Едноставно нашите образовни системи се фокусирани на квалификации кои се формално образование, притоа заборавајќи ги вештините, кои се она што ќе биде потребно во иднина“, изјави неодамна д-р Никица Мојсоска – Блажевски.

Дел од бизнисмените посочуваат уште друг проблем – менталитетот. Според нив работниците тешко се прилагодувале на новиот капиталистички систем.

„Ние имавме трансформација на нашето стопанството од социјалистичко во капиталистичко и нашите вработени се уште имаат остатоци од тој систем и од тоа време“ вели сопственик на фабрика за производство на делови за земјоделски машини.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Германија без нови задолжувања во наредните 4 години

  Германија без нови задолжувања во наредните 4 години

  Агенцијата „Ројтерс“ проценува дека Шулц ќе се држи до критериумот на строга фискална дисциплина што ја водеше неговиот конзервативен претходник Шојбле. „Едно нешто што секако…

 • Американските власти продале биткоини во вредност од 18,7 милиони долари

  Американските власти продале биткоини во вредност од 18,7 милиони долари

  Властите во САД успешно продадоа 2.170,7 биткоини на двајца учесници во наддавањето. Тоа се случило на аукција, одржана на 19-ти март оваа година, објави вчера…

 • Русија подготвена стоечки да поднесе било каков удар од страна на ЕУ

  Русија подготвена стоечки да поднесе било каков удар од страна на ЕУ

  Европската Унија утрово го повлече својот амбасадор во Москва и нареди да се врати во Брисел, поради аферата „Скрипал“. Русија не е загрижена поради оваа…

 • Минатата година се зголемил бројот на доктори на науки, повеќето се жени

  Минатата година се зголемил бројот на доктори на науки, повеќето се жени

  Државниот завод за статистика соопшти дека лани со звањето доктор на науки се стекнале 209 лица, што претставува зголемување за 6,1 процент во споредба со…

 • Македонија и Грција си пружија рака и започнаа со реализација на нов проект!

  Македонија и Грција си пружија рака и започнаа со реализација на нов проект!

  Енергетски компании во Македонија и Грција развиваат планови за изградба на гасовод кој ќе ги поврзува двете соседни држави. Но тоа не е единствената цел,…

 • Шилегов: Наскоро ќе започне изградбата на мостот кај Автокоманда (видео)

  Шилегов: Наскоро ќе започне изградбата на мостот кај Автокоманда (видео)

  Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, ќе го гради мостот што е дел од изборната програма на неговиот претходник Коце Трајановски. Станува збор за нова…

 • Студот нема да направи значителни оштетувања на овошките

  Студот нема да направи значителни оштетувања на овошките

  Снежниот бран што ја зафати Македонија ги затекна овошките во фаза на полно цветање каде нивната издржливост кон ниски минимални температури е околу -2 до…

 • Итната помош при поликлиниката Букурешт е повторно функционална

  Итната помош при поликлиниката Букурешт е повторно функционална

  Здравствен дом на Скопје ги известува граѓаните и пациентите дека службата на Итната медицинска помош при поликлиниката Букурешт е целосно функционална, уште од синоќа во…

 • Рекорден број локации ќе бидат во мрак како дел од „Часот на планетата Земја“

  Рекорден број локации ќе бидат во мрак како дел од „Часот на планетата Земја“

  Деветта година по ред Македонија се вклучува во одбележувањето на најголемата светска еколошка акција Часот на планетата Земја, кога во 20:30 часот по локално време…

 • Еден од секои пет лица во Грција е со неплатени даноци

  Еден од секои пет лица во Грција е со неплатени даноци

  Еден на секои петмина во Грција е со неплатени во рок даноци, а во однос на 700.000 даночни обврзници во наредните денови ќе бидат преземени…