Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Xiaomi ќе претстави нов телефон еден ден пред дебито на следниот iPhone

Време: 17:18

Датум: септември 6, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Смартфонот „Mi Mix“, кој „Xiaomi“ го пушти на пазарот во октомври минатата година, привлече големо внимание. Сега кинескиот производител на смартфони е оптимист за новата верзија на уредот, која планира да ја претстави во Пекинг само ден пред „Apple“ да го покаже новиот „iPhone“, пишува „TechCrunch“.

Ова е совршен момент за „Xiaomi“. Нејзиниот најнов уред беше хит, а таа имаа големи очекувања за следниот „iPhone“.

Сите погледи се вперени во „Apple“, кој треба да пушти паметен телефон кој ќе се разликува од последните генерации, за да може да се промовира брендот, како и да се даде поттик на продажбата во Кина. Од она што го слушнавме досега од гласините, новиот „iPhone“ изгледа ќе има неколку радикални промени. Но со претставување на својот нов смартфон ден порано, „Xiaomi“ ќе ужива во центарот на вниманието 24 часа, поставувајќи основа за директна споредба помеѓу двата уреди.

„Mi Mix“ беше хит меѓу фановите на „Xiaomi“ благодарение на дизајнот. Во времето во кое се појави, тоа беше сериозен пробив, но сега сличен тип екрани, пополнувајќи го целиот преден панел, се „жешка“ тема на пазарот на паметни телефони за 2017-та година. „LG“ и „Samsung“ веќе пуштија слични уреди. Во исто време, постои голема претпазливост за новиот модел на „Xiaomi“.

Гласините покажуваат дека рамката во предниот дел на телефонот ќе биде уште помала, со чип „Snapdragon 836“ и оперативен систем „Android 8.0 Oreo“.

Засега „Xiaomi“ не коментира многу во врска со оваа тема, за да не пропадне изненадувањето на настанот.

2017-та беше многу подобра година за компанијата, откако таа се бореше да го задржи растот од нејзините рани денови во изминатите две години.

Главниот извршен директор на „Xiaomi“, Леи Жин коментира дека компанијата е растела премногу брзо, ако се суди според резултатите за 2016-та година, но оваа година конечно го нашла својот ритам со импресивен раст на продажбата и насочување кон меѓународната експанзија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • СП 2018: „Самураите“ со шок-терапија за Колумбија (видео)

  СП 2018: „Самураите“ со шок-терапија за Колумбија (видео)

  Јапонија имаше совршен старт на Светското првенство во Русија, откако со 2:1 ја совладаа фаворизираната Колумбија, која на стартот остана со играч помалку по бизарниот…

 • Google ја пушта својата услуга YouTube Music низ цела Европа

  Google ја пушта својата услуга YouTube Music низ цела Европа

  „Google“ објави дека од денес музичката стриминг услуга „YouTube Music“ е достапна во Европа, станувајќи директна конкуренција со услугите на „Spotify“, „Deezer“ и „Apple Music“.…

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Почна фестивалот на комедијата „Гола месечина“

  Почна фестивалот на комедијата „Гола месечина“

  Со урнебесната повеќепати наградувана босанска претстава „Једваносимсобоакаломистобо“ од Нејра Бабиќ и Алеш Курт, вчеравечер беше отворен меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“. Се работи за…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  Германскиот производител објави три видеа со детални снимки од своето ново луксузно купе. „BMW“ на средината на јуни претстави ново големо купе и така официјално…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Спектакуларен хотел во кој уживаа лидерите Трамп и Ким Јонг-ун (фото+видео)

  Спектакуларен хотел во кој уживаа лидерите Трамп и Ким Јонг-ун (фото+видео)

  Станува збор за хотелот „Capella“ сместен на островот Сентоса во Сингапур, долго се шпекулирало на прашањето за тоа каде ќе бидат сместени Трамп и Ким,…