петок, 9 декември 2022
ПочетнаАВТОБИЗFord F-Series е најпродаван автомобил во светот

Ford F-Series е најпродаван автомобил во светот

Најпродаваниот автомобил во Америка во последниве години, „Ford F-Series“ веќе е светски лидер.

Истражувањето на „JATO Dynamcis“ покажува дека 519.000 единици биле продадени во првите шест месеци од 2017-та година, што претставува зголемување од 8,8% во однос на истиот период од минатата година.

Тоа значи дека „F-Series“ го надмина досегашниот лидер „Toyota Corolla“, со 472.000 единици (пад од 2,5%). Третото место е за европскиот „Volkswagen Golf“ со 430.000 продажби (намалување за 7,3%), а четвртото за „Nissan X-Trail“ кој се продава во Северна Америка како „Roque“ – 410.000 (раст до 15.0%).

Во првите пет е и „Honda Civic“ со 387.000 продадени возила, при што јапонскиот модел забележа раст од 24.9%. Со подобар пораст од Top 20 моделите може да се пофали само „Volkswagen Tiguan“. Германскиот кросовер е 8-ми со 344.000 продени автомобили, што е речиси 2 пати повеќе од (48.3%) минатата година.

Топ 20 по продажби во светот за првите 6 месеци од 2017-та:

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП