Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Втората по големина германска авиокомпанија прогласи банкрот

Време: 15:14

Датум: август 15, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

„Air Berlin“ прогласи банкрот. Втората по големина германска авиокомпанија поднесе во вторникот документи за постапката за прогласување несолвентност, откако најголемиот акционер и кредитор „Etihad Airways“ ги „затегна финансиите“. Поради тоа, компанијата веќе не располагала со позитивна прогноза за развој, објави менаџментот на „Air Berlin“.

Федералната влада ќе ја поддржи компанијата со кредит во износ од 150 милиони евра. „Враќањето на патници до Германија со летови на „Air Berlin“ не би било можно во спротивно“, се вели во заедничко соопштение на Министерствата за економија и за транспорт. Кредитот е поддржан од федерална гаранција.

Во меѓувреме „Lufthansa“ изјави дека ја одржува соработката со федералната влада во напорите за реструктуирање на авиокомпанијата. „Со тоа ќе се обезбеди, меѓу другото, вработените од „Air Berlin“, авиони кои летаат во моментов за „Eurowings“ и „Austrian Airlines“ (подружници на „Lufthansa“), ќе продолжат да бидат оперативни, како во моментов“. Преговорите за купување на делови од групата „Air Berlin“ пак нуделе и можност за пренасочување на персоналот. „„Lufthansa“ има намера да ги доведе овие преговори до брзи и позитивни резултати“.

Акциите на „Lufthansa“ продолжија да поскапуваат во вторникот по веста за стечајот на „Air Berlin“ со над 2%. Акциите на „Air Berlin“ се запрени од трговија.

Сојузот на пилотите „Vereinigung Cockpit“ (VC) објави дека „за вработените на „Air Berlin“ кои вршат одлична работа од создавањето на авиокомпанијата, веста е вистински шок“.

„Etihad“ го пушта „Air Berlin“ како „жежок компир“, иако новите инвеститори покажале интерес, ги критикуваше активностите на арапскиот инвеститор „VC“. „Со тоа инвеститорите од Персискиот залив го покажаа своето вистинско лице“…

„Air Berlin“ врши летови од аеродромот „Тегел“ во Берлин и од Дизелдорф. Флотата се состои од околу 120 авиони. Минатата есен компанијата најави планови за намалување до 1.200 свои вработени и давање под наем на дел од авионскиот парк поради значителни финансиски загуби.

Кон крајот на септември 2016-та година долговите на компанијата беа околу 1 милијарда евра. Околу 40 авиони беа дадени под наем на конкурентната „Lufthansa“. Според податоците на самата компанија минатата година таа превезла 28,9 милиони патници.

Веќе со години „Air Berlin“ лета со загуба. Во 2016-та година таа беше во износ од 780 милиони евра. Ситуацијата се влоши на крајот на март со преминот кон летниот распоред, кога следеше серија на откажувања и доцнења на летовите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Американскиот производител на електрични автомобили „Tesla“ ја преферира Германија за локација за својата европска „гигафабрика“ (Gigafactory), најави главниот извршен директор на компанијата Илон Маск. Ова…

 • Engie поради неплатени даноци ќе мора да плати 120 милиони евра

  Engie поради неплатени даноци ќе мора да плати 120 милиони евра

  Луксембург ќе треба да наплати неплатени даноци од околу 120 милиони евра од францускиот енергетски гигант „Engie“, откако Европската комисија најави дека Големото Војводство ги…

 • Познати добитниците кои ЛУКОИЛ Македонија ќе ги испрати на светското првенство во фудбал во Москва

  Познати добитниците кои ЛУКОИЛ Македонија ќе ги испрати на светското првенство во фудбал во Москва

  На само неколку дена од почетокот на најголемиот и најважниот спортски настан кој ќе ја одбележи 2018 година ЛУКОИЛ Македонија израдува 4 свои лојални корисници…

 • IKEA влегува на огромниот индиски пазар

  IKEA влегува на огромниот индиски пазар

  Пред да се пресели во Индија, Џон Акила управуваше со продавницата на „IKEA“ во Сент Луис, Мисури, која ја посетуваа 1,6 милиони лица годишно. Акила,…

 • Крај на една ера: “Џенерал Електрик” испадна од индексот на “Дау Џонс”

  Крај на една ера: “Џенерал Електрик” испадна од индексот на “Дау Џонс”

  “Џенерал Електрик” на 26 јуни веќе нема да биде меѓу првите 30 американски компании во индексот на берзата “Дау Џонс”. Позицијата на “Џенерал Електрик” во…

 • Најскапите модни брендови

  Најскапите модни брендови

  „BrandZ“ го објави својот годишен рејтинг – „Најскапите брендови во светот“. Во 2018-та година, „Google“ втора година по ред ја освои првата позиција. Рангирањето беше…

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…