Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Mitsubishi претстави целосно нов модел (фото+видео)

Време: 16:40

Датум: август 11, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Mitsubishi“ во рамките на автомобилскиот салон во Индонезија претстави целосно нов модел – семеен миниван со 7 седишта, кој ќе се вика „Xpander“. Автомобилот ќе се нуди во прво време само на домашниот пазар, а догодина ќе почне и извоз во некои земји од Азија.

Димензиите на „Xpander“ се должина од 4475 мм, ширина од 1750 мм и висина од 1700 мм, а тоа му дава поголем внатрешен волумен од сите останати автомобили од оваа класа. Освен тоа седиштата се доволно големи за да може дури на последниот ред удобно да патуваат луѓе со нормална големина.

„Клиентите сакаат токму таков автомобил, идејата на неговото создавање е тој да биде не само практичен, туку и со атрактивен изглед. Целта е неговиот имиџ да биде повисок од оној на конкурентите“, коментира главниот дизајнер на јапонската марка, Цунехиро Кунимото.

Кабината е вкрстување помеѓу миниван и кросовер има огромен број додатоци за чување на различни предмети. Само местата за поставување на чаши или шишиња се 16. Секој ред седишта е опремен со приклучок од 12 волти, како и со „USB“-излези за полнење на паметни телефони и таблети.

Движењето на „Xpander“ се обезбедува од 1,5-литарски бензински мотор со 16 вентили, кој развива моќност од 105 КС. Тој може да се комбинира со 5-брзински мануелен менувач или со 4-степен автоматски. Во сите верзии автомобилот ќе биде само со преден погон.

Продажбата на новиот миниван на „Mitsubishi“ стартуваат наесен, а тој ќе се составува во новата фабрика на компанијата, лоциран на 37 километри од главниот град Џакарта. Цените на „Xpander“ ќе се движат помеѓу 14.000 и 18.500 американски долари. Во компанијата предвидуваат да произведуваат и продаваат по 80.000 примероци од моделот годишно, а од нив 20.000 ќе бидат за извоз. Деновиве ќе излезе и верзија на овој автомобил под брендот „Nissan“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  Германскиот производител објави три видеа со детални снимки од своето ново луксузно купе. „BMW“ на средината на јуни претстави ново големо купе и така официјално…

 • Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Експертите на Schwacke повторно ја потврдуваат остаточната вредност на лидерот во класата на компактни ванови Opel ADAM и InsigniaGrandSport исто така се на подиумот Риселсхајм.…

 • Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  По неколку објавени фотографии на интернет, „Audi“ официјално го претстави новиот модел „А1“ за 2019-та година. Обновениот хечбек е различен од неговиот претходник, како во…

 • Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Следната генерација на пазарниот хит „Nissan Qashqai“ нема да добие дизајн кој е различен од сегашната генерација, но ќе има големи промени во погонот. Пазарното…

 • Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Компанијата „Ford“ претстави прототип на „паметна“ облека која ќе им овозможи на велосипедистите да патуваат посигурно. Благодарение на тоа, тие ќе можат да користат сигнали…

 • Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  За неколку години „Mercedes“ ќе започне со испорака на својот прв целосно електричен автомобил од „C“ сегментот Најавен како „Concept EQA“ во текот на минатата…

 • BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави новото купе кој ќе се нарекува „Series 8“. Дизајнот на автомобилот е во стилот на истиот концептен модел…

 • Ford Mustang Shelby GT350 зa 2019-та (фото)

  Ford Mustang Shelby GT350 зa 2019-та (фото)

  „Ford“ го подобри моделот „Mustang Shelby GT350“ зa 2019-та, a во центарот на вниманието беа аеродинамиката, шасијата, суспензијата и гумите. Речиси ова е истиот автомобил…

 • Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche (фото+видео)

  Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche (фото+видео)

  Иднината на електричната мобилност е уште еден чекор поблизу: Сериското производство на првиот целосно електричен автомобил на Porsche ќе започне следната година. Концептот Mission E…

 • Opel најави нов спортски модел

  Opel најави нов спортски модел

  Германскиот производител „Opel“, кој од минатата година е под капата на групациајта „PSA“, го најави својот нов спортски автомобил. Последниот вистински „спортист“ од „Opel“ беше…