Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Хотели Метропол прокнижи загуба за првото полугодие од 2017 година

Време: 08:42

Датум: август 11, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Хотели- Метропол А.Д. Охрид за периодот јануари- јуни 2017 година оствари негативен финансиски резултат искажани во неревидираниот биланс на успех.

Друштвото во првата половина на 2017 година нема промени во сметководствените политики и методи на вреднување на ставките во финансиските извештаи споредено со последните годишни ревидирани финансиски извештaи.

Приходите од работењето на Хотели- Метропол А.Д. Охрид за периодот јануари- јуни 2017 година изнесуваат 56.066 илјади денари и покажуваат зголемување од 29% во однос на приходите за овај период 2016 година. Од овој приход на основната дејност на друштвото отпаѓа најголем дел, односно 55.445 илјади денари. Останатите приходи во износ од 621 илјади денари бележат пораст во однос на минатата година. Финансиските приходи бележат зголемување во однос на истите во првиот семестар од 2016.

Хотели- Метропол А.Д.Охрид во првиот семестар на 2017 година оствари негативен финансиски резултат остварувајќи загуба од 2.139 илјади денари.

Расходите од работењето во износ од 55.219 илјади денари, бележат зголемување од 10% во однос на расходите за овај период во 2016 година. Најголемо учество во вкупните расходи со 42,8% имаат трошоците за вработените во износ од 23.654 илјади денари, кои бележат пораст од 9%. Трошоците за суровини и материјали во износ од 18.853 илјади денари имаат учество од околу 34,14% во вкупните расходи, односно се зголемени за 26% во однос на иститот период минатата година. Останатите трошоци бележат намалување во однос на истите од претходната година. Финансиските расходи бележат намалување во однос на истите во претходната година.

Вкупните обврски по кредите на Хотели- Метропол А.Д. Охрид претставуваат 21,2% од капиталот и резервите.

Имајќи го во предвид сезонскиот карактер на работењето досегашната реализација на деловната 2017 година на Хотели- Метропол А.Д. Охрид е во рамките на планираните активности.

Во наредното тромесечие од 2017 год. Менаџментот на Друштвото ќе се залага да го задржи континуитетот на работењето и соодветно да се справи со ризиците кои ги носи деловното окружување со цел да ги исполни проектираните активности за деловната 2017.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Американскиот производител на електрични автомобили „Tesla“ ја преферира Германија за локација за својата европска „гигафабрика“ (Gigafactory), најави главниот извршен директор на компанијата Илон Маск. Ова…

 • Engie поради неплатени даноци ќе мора да плати 120 милиони евра

  Engie поради неплатени даноци ќе мора да плати 120 милиони евра

  Луксембург ќе треба да наплати неплатени даноци од околу 120 милиони евра од францускиот енергетски гигант „Engie“, откако Европската комисија најави дека Големото Војводство ги…

 • Познати добитниците кои ЛУКОИЛ Македонија ќе ги испрати на светското првенство во фудбал во Москва

  Познати добитниците кои ЛУКОИЛ Македонија ќе ги испрати на светското првенство во фудбал во Москва

  На само неколку дена од почетокот на најголемиот и најважниот спортски настан кој ќе ја одбележи 2018 година ЛУКОИЛ Македонија израдува 4 свои лојални корисници…

 • IKEA влегува на огромниот индиски пазар

  IKEA влегува на огромниот индиски пазар

  Пред да се пресели во Индија, Џон Акила управуваше со продавницата на „IKEA“ во Сент Луис, Мисури, која ја посетуваа 1,6 милиони лица годишно. Акила,…

 • Крај на една ера: “Џенерал Електрик” испадна од индексот на “Дау Џонс”

  Крај на една ера: “Џенерал Електрик” испадна од индексот на “Дау Џонс”

  “Џенерал Електрик” на 26 јуни веќе нема да биде меѓу првите 30 американски компании во индексот на берзата “Дау Џонс”. Позицијата на “Џенерал Електрик” во…

 • Најскапите модни брендови

  Најскапите модни брендови

  „BrandZ“ го објави својот годишен рејтинг – „Најскапите брендови во светот“. Во 2018-та година, „Google“ втора година по ред ја освои првата позиција. Рангирањето беше…

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…