Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Германска компанија бара инвеститори за гасовод, поврзан со Северен поток 2

Време: 14:18

Датум: август 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот оператор за пренос на гас „Gascade Gastransport“ води преговори со инвеститори за да привлече средства за новиот гасовод кој ќе пренесува повеќе руски гас директно до Европа, соопштува „Bloomberg“.

„Gascade“ е во контакт со потенцијални партнери за 485-километарската германска гранка на „Северен поток 2“, изјави Татјана Бернер, портпарол на компанијата со седиште во Касел која е заедничка сопственост на рускиот „Газпром“ и германската „BASF“. Таа одбила да обезбеди информации за инвеститорите за проектот познат како „Eugal“.

„Gascade“ бара инвестиции во момент во кој американските санкции против Русија се закануваат на голем број енергетски проекти, вклучувајќи го и „Северен поток 2“ – гасоводот, кој ќе и овозможи на „Газпром“ да испорачува гас кон ЕУ по втор директен пат под Балтичкото Море до Германија. „Eugal“ кој започнува од балтичките брегови на Германија, е планиран да започне со работа во 2019-та година и главно ќе пренесува природен гас од „Северен поток 2“ до Полска и Чешка.

„Веројатно ќе имаше „војна“ од понуди, ако не постоеше политичка несигурност околу „Северен поток 2““, вели Валтер Болц, европски енергетски консултант и поранешен шеф на австрискиот енергетски регулатор „E-Control“. „Проектот е интересен за операторите на гасоводи, кои треба да работат со потоци од „Северен поток 2““.

„Gascade“ ќе остане единствен градител на проектот, чие создавање ќе чини помеѓу 1 и 3 милијарди евра, вели Бернер.

„Газпром“ и „Wintershall“ – енергетската поделба на „BASF“, не одговориле на барањата за коментар.

„Eugal“ ќе има годишен капацитет од 51 милијарди кубни метри, а „Северен поток 2“ ќе додаде 55 милијарди кубни метри годишно.

Германскиот енергетски регулатор „Bundesnetzagentur“ отфрлил проекти во план за развој на националната мрежа поврзани со „Северен поток 2“, додека гасоводот не ги добие сите национални одобренија.

„Eugal“ најверојатно ќе биде вклучен во следниот предлог за развој на германскиот гас во февруари 2018-та година, посочува здружението на германски оператори на гасоводен систем „FNB Gas“. Кога проектот биде одобрен од германскиот регулатор, сопствениците на гасоводот ќе можат да заработат дивиденди до 6,9% од капиталот, собирајќи такси за мрежата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Американскиот производител на електрични автомобили „Tesla“ ја преферира Германија за локација за својата европска „гигафабрика“ (Gigafactory), најави главниот извршен директор на компанијата Илон Маск. Ова…

 • Engie поради неплатени даноци ќе мора да плати 120 милиони евра

  Engie поради неплатени даноци ќе мора да плати 120 милиони евра

  Луксембург ќе треба да наплати неплатени даноци од околу 120 милиони евра од францускиот енергетски гигант „Engie“, откако Европската комисија најави дека Големото Војводство ги…

 • Познати добитниците кои ЛУКОИЛ Македонија ќе ги испрати на светското првенство во фудбал во Москва

  Познати добитниците кои ЛУКОИЛ Македонија ќе ги испрати на светското првенство во фудбал во Москва

  На само неколку дена од почетокот на најголемиот и најважниот спортски настан кој ќе ја одбележи 2018 година ЛУКОИЛ Македонија израдува 4 свои лојални корисници…

 • IKEA влегува на огромниот индиски пазар

  IKEA влегува на огромниот индиски пазар

  Пред да се пресели во Индија, Џон Акила управуваше со продавницата на „IKEA“ во Сент Луис, Мисури, која ја посетуваа 1,6 милиони лица годишно. Акила,…

 • Крај на една ера: “Џенерал Електрик” испадна од индексот на “Дау Џонс”

  Крај на една ера: “Џенерал Електрик” испадна од индексот на “Дау Џонс”

  “Џенерал Електрик” на 26 јуни веќе нема да биде меѓу првите 30 американски компании во индексот на берзата “Дау Џонс”. Позицијата на “Џенерал Електрик” во…

 • Најскапите модни брендови

  Најскапите модни брендови

  „BrandZ“ го објави својот годишен рејтинг – „Најскапите брендови во светот“. Во 2018-та година, „Google“ втора година по ред ја освои првата позиција. Рангирањето беше…

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…