Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    

Piraeus зема замав во обидот да ги намали лошите заеми

Време: 15:18

Датум: јули 17, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Новиот извршен директор на „Piraeus Bank“ се обидува да го израмни загубеното време. Христос Мегалу треба да се ослободи од лоши заеми за 4 милијарди евра до крајот на годината според планот за реструктуирање, договорен со надзорниот оддел на Европската централна банка (ЕЦБ) уште пред да преземе најголемиот грчкиот кредитор, раскажува „Bloomberg“.

„Има решение на ова управување да се забрза спроведувањето на планот за реструктуирање, за да може што е можно побрзо да се отплати назад државната помош“, вели Мегалу во интервју од седиштето на банката во Атина. „Piraeus“ доби државно финансирање за 2,72 милијарди евра од ноември 2015-та година, а спасувачкиот фонд на Грција поседува над една четвртина од доверителот.

Мегалу се вклучува подоцна во реструктуирањето, приклучувајќи се кон банката од „Eurobank Ergasias“ дури во март, што го прави трет извршен директор за помалку од две години. Двајцата негови претходници се повлекоа по расправијата со „Paulson & Co.“ – еден од главните акционери на банката.

Акциите на „Piraeus“ поскапеле за 45% откако Мегалу ја презеде функцијата, што и дава на компанијата пазарна капитализација од околу 2,3 милијарди евра.

Во својот последен извештај за монетарната политика на централната банка на Грција ги идентификуваше лошите долгови како најголема пречка пред грчкиот банкарски систем и пошироката економија. Изложеноста кон надзорните заеми е од 104,8 милијарди евра кон крајот на 2016-та година, што претставува околу половина од сите кредити во билансот на банката, покажуваат податоците на Грчката централна банка.

Тоа сепак е подобрување во однос на 2015-та година, кога имаше сериозно протекување на депозитите поради загриженоста дека Грција може да излезе од еврозоната. Истекот беше суспендиран откако банките беа затворени за три недели, беа наметнати ограничувања на повлекување и испраќање на средства надвор од земјата, а Грција договори спасувачки заем за 86 милијарди евра – третиот од 2010-та година.

„Piraeus“ e „на пат“ да ги намали надзорните заеми – чие достасување е истече пред над 90 дена – до 19,1 милијарди евра до крајот на годината од 23 милијарди евра кон крајот на март, вели Мегалу. Договорот со единствениот механизам за надзор вклучува и обврска да ја намали изложеноста кон надзорните заеми со 2 милијарди евра до 31,3 милијарди евра до крајот на годината. Ова вклучува и реструктурирани кредити, кои најверојатно ќе се покажат лоши.

„Piraeus“ веќе го намали малку долгот, продавајќи ги проблематичните заеми за речиси половина милијарда евра во Србија, Романија и Бугарија во последните 18 месеци. Таа привлекла и 3 милиони евра од продажбата на 29 имоти во онлајн аукција.

Новиот закон кој им овозможува на банките да работат директно со должниците за реструктуирање на нивниот долг, би требало дополнително да се олесни времето, вели Мегалу. Досега кредиторите требаше да ги праќаат должниците, задоцнети со придонеси, на суд.

Новото управување создало одделна единица која ќе располага со повторното влегување во сопственост и продажбата на несакани средства. Банката се обидува да ја продаде филијалата на Балканот и деловите во „Hellenic Seaways“ и две грчки фарми за риба – „Selonda“ и „Nireus“.

„Нашата главна цел е да ја намалиме изложеноста кон банкарски имот во Грција и кон меѓународните банкарски подружници во Србија, Романија и Бугарија“, вели главниот извршен директор. „Ако постигнеме без удар врз капиталот, тоа ќе има позитивно влијание врз билансот рамнотежата“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл го побуди духот на поезијата Скопје и Велес

  „Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл го побуди духот на поезијата Скопје и Велес

  Традиционално Јулиус Мајнл ја организираше акцијата „Плати со поезија“ на 21-ви март, на Денот на поезијата, по 4-ти пат. Илјадници љубители на кафето се вклучија…

 • Договорот меѓу Bayer и Monsanto доби „зелено светло“ од ЕК

  Договорот меѓу Bayer и Monsanto доби „зелено светло“ од ЕК

  Германскиот конгломерат „Bayer“ доби одобрение од Европската комисија (ЕК) за купување на американската компанија „Monsanto“ за 62,5 милијарди долари, последното од трите мегасоединувања кои ќе…

 • Македонски Телеком дел од акцијата „Час на планетата Земја“

  Македонски Телеком дел од акцијата „Час на планетата Земја“

  Македонски Телеком и годинава ќе биде дел од најголемата светска волонтерска акција „Часот на планетата Земја“. На 24 март (сабота) во периодот од 20:30 до…

 • Четири македонски компании купија 13,076% од Комерцијална банка

  Четири македонски компании купија 13,076% од Комерцијална банка

  Комерцијална банка АД Скопје ја известува јавноста дека на 21.03.2018 година во блок трансакција беа истргувани вкупно 298.003 акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје,…

 • Основачот на Ватсап: Избришете го Фејсбук!

  Основачот на Ватсап: Избришете го Фејсбук!

  Компанијата „Фејсбук“ периодов се наоѓа во средиштето на голем скандал. Вредноста на најпознатата социјална мрежа во светот се намали за 37 милијарди долари, а нејзиниот…

 • Google купи зграда обележје на Њујорк за 2,4 милијарди долари

  Google купи зграда обележје на Њујорк за 2,4 милијарди долари

  Компанијата мајка на „Google,“ „Alphabet“ ја купи познатата зграда „Chelsea Market“ во Њујорк за 2,4 милијарди долари. Договорот ќе и овозможи на компанијата да го…

 • Македонијатурист АД Скопје ќе дели дивиденда 208,1 денари бруто по акција

  Македонијатурист АД Скопје ќе дели дивиденда 208,1 денари бруто по акција

  Македонијатурист АД Скопје донесе Одлука за исплата на дивиденда и утврдување на дивиденден календар за 2017 година. Компанијата одлучи да исплати дивиденда за 2017 година…

 • Amazon го надмина Google според пазарната капитализација

  Amazon го надмина Google според пазарната капитализација

  Американскиот гигант во областа на електронската трговија „Amazon“ во вторникот ја надмина компанијата мајка на „Google“, „Alphabet“ според пазарната капитализација, претворајќи се во втората компанија…

 • И Европскиот парламент го повика Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

  И Европскиот парламент го повика Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

  Европскиот парламент, по примерот на британскиот Парламент, го повика основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, да го објасни користењето на личните податоци на корисниците на оваа…

 • Компанијата на холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн објави банкрот

  Компанијата на холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн објави банкрот

  Филмската и телевизиска продукциска компанија „The Weinstein Company“, чиј поранешен претседател Харви Вајнштајн беше обвинет за сексуално малтретирање, соопшти дека поднела барање за банкрот. „The…