Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Светозар Јаневски и М6 ја “издигнаа од мртвите” белградска пивара БИП

Време: 12:13

Датум: јули 17, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Производството на пиво во српската пивара БИП е обновено откако македонската комапнија М6-Еден ја презема компанијата.

Се очекува до крајот на јули сите производи на БИП да бидат достапни на потрошувачите во Србија.

БИП пивото, некогаш најпродавано во Србија и регионот  се произведува во пиварата во Белград кај Мостарска клучка.

“Пивото ја задржа препознатливата етикета и карактер, а својот прекрасен изглед, добар вкус и мирис на слад и хмељ, запазувајки ја вредната традиција се произведува по најсовремена технологија”, изјави директорот на компанијата М6-Еден Србија, Александар Поповски.

Тој наведе, дека во соработка со партнерите БИП, пивото повторно ќе биде достапно во поголемиот дел на пазарот на Србија, а до крајот на оваа година и на пазарите во регионот каде се продавало повеќе од 25 години.

“Ние сме свесни дека БИП пивото не е обичен бренд, тука и дека претставува симбол на едно општество и време на кое многу луѓе се сеќаваат и нашата желба е таа емоција повторно да ја оживееме и да го вратиме БИП пивото на позиција и значење на кое тоа заслужува”, истакна Поповски.

Како што е наведено во соопштението, македонската инвестициска групација М6 досега реализирала неколку успешни ревитализации на големи компании во регионот  во секторот за производство на пијалоци и од нив направи пазарни лидери.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…

 • Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Нафтената компанија „Total“ купува 74,3% од француската компанија за комунални услуги „Direct Energie“ за 42 евра по акција, додавајќи ги електричната енергија и природниот гас…

 • И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  Профитот на „Morgan Stanley“ за првото тримесечје од годината е зголемен за над 40% на годишно ниво до рекордни вредности благодарение на бизнисот со трговија…

 • Turkish Airlines објави рекорднo високи резултати

  Turkish Airlines објави рекорднo високи резултати

  „Turkish Airlines“ постигна рекордни резултати за првиот квартал од годината. Коефициентот на оптоварување (процентот на капацитетот на седишта, кој всушност е продаден и користен), пријавен…

 • И покрај зголемувањето на приходите, IBM ги разочара инвеститорите

  И покрај зголемувањето на приходите, IBM ги разочара инвеститорите

  Реструктуирањето на „IBM“ ги дава првите плодови. Во вторникот, компанијата објави зголемување од 5,1 отсто на приходите на 19,1 милијарда долари за првиот квартал, надминувајќи…

 • Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

  Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

  Американската банка „Goldman Sachs“ ги урна очекувањата на „Wall Street“ за профит за кварталот, поддржан од растот на приходите од тргување и повисоки такси од…