Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Стравувате дека роботите ќе ви ја земат работата? Подгответе се за нова!

Време: 11:38

Датум: July 15, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Трката за создавање на технологија за роботи и вештачка интелигенција, која ќе го промени начинот на кој работиме и живееме, доминира во безброј индустрии, пишува „CNBC“.

Но хаосот и напредокот кој овие револуционерни технологии го носат, ќе влијаат на големи делови од економијата: работните места, банкарскиот систем, транспортната индустрија. Сето ова ги предизвикува познатите стравови.

Пред извесно време претседателот на „Alibaba“, Џек Ма ја предупреди јавноста дека можат да очекуваат децении исполнети со проблеми, благодарение на новите технологии.

Главниот извршен директор на „Tesla“ и „SpaceX“, Илон Муск тврди дека луѓето треба да се „спојат“ со машините, за да се добие нешто како киборг. Само така човекот ќе може да биде адекватен на сè што претстои.

Но свртувајќи го грбот на лудите предвидувања за иднината, еден извршен директор смета дека има одговор на едно од најголемите прашања денес: дали роботите ќе ни ги земат работните места.

Извршниот директор на „VaynerMedia“, Гери Вајнерчук коментира дека оние кои работат на места на кои можат да бидат заменети од роботи, треба да почнат да учат на нешто ново во дигиталниот свет.

„Роботите, кои земаат работни места, се проблем за луѓето кои работат работи кои роботите можат да ги превземат. Луѓето секогаш ќе губат работа“, вели тој.

Според него, тој „не се чувствува лошо“ за луѓе како камионџиите, кои не прават сериозни чекори за да се прилагодат.

„Возачите знаат повеќе од 20 години дека има голема шанса камионите да почнат да возат сами. Овие луѓе можат по четири часа на ден да се обучуваат во други работи“, коментира експертот.

Според него, ако одлучат да ја „закопаат главата во песок“, ќе се во губитничка позиција.

Извршниот директор зборува не само за менување на пазар од гледна точка на вработеноста, но за она што ќе донесат роботите како целина.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…

 • „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  Вечерва во хотелот „Александар палас“, македонските посетители повторно ќе може да уживаат во авангардната културно-музичка манифестација „Виенски бал 2018“. Организаторот, здружението за културна соработка „Јохан…

 • Дел од Кисела Вода утре без вода

  Дел од Кисела Вода утре без вода

  Од ЈП Водовод и Канализација е добиено известување дека во недела поради промена на три шибери од Ф-150 мм на Булевар Србија до Евроазија во…

 • Американските компании очајно бараат работници

  Американските компании очајно бараат работници

  Побарувачката на американските работодавци за работници нагло скокна во месец јануари, така што на крајот на месецот вкупниот број на огласени работни места изнесувал 6,3…

 • Лондон е најдобар град во Европа за компаниите и вработените

  Лондон е најдобар град во Европа за компаниите и вработените

  Лондон втора година по ред води според индексот на „Colliers International“, најатрактивните градови во Европа за компаниите и вработените. Тој ги проценува градовите според атрактивноста…

 • „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

  „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

  Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед ги одразува оценките на „Стандард…

 • САД: Најголем раст на фабричкото производство од октомври

  САД: Најголем раст на фабричкото производство од октомври

  Фабричкото производство во САД порасна во февруари поради скокот на производството на автомобили, компјутери и мебел, наведува американската Управа на федерални резерви (ФЕД) Фабричкото производство…

 • Денес топло, сончево, наместа облачно со појава на ветер

  Денес топло, сончево, наместа облачно со појава на ветер

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, топло и доста ветровито. Ќе дува засилен повремено силен јужен ветер над 80 километри на час,…

 • Активности за „Деновите на водата“ во повеќе училишта

  Активности за „Деновите на водата“ во повеќе училишта

  По повод Светскиот ден на водата, 22 Март, ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје во соработка со Град Скопје и општините на територијата на градот…

 • Стипендии за студирање на најдобрите светски универзитети

  Стипендии за студирање на најдобрите светски универзитети

  Министерството за образование и наука информира дека во тек се конкурсите за доделување стипендии за граѓаните кои во академската 2018/2019 година ќе се запишат на…