Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    

Jaguar E-Pace дебитираше со рекорд за Гинис (фото+видео)

Време: 11:18

Датум: јули 14, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„E-Pace“, новиот компактен кросовер на „Jaguar“, беше презентиран во Лондон со спектакуларна каскада во стилот на Џејмс Бонд. Автомобилот скокна од посебна рамка и направи 270-степен околу својата оска. Вкупно автомобилот прелета 15.3 метри, што е нов рекорд на Гинис.

Каскадерот Тери Грант, кој го направи овој потег, во еден момент почувствувал оптоварување од 5.5g за време на скокот. Ова е и прв случај во историјата, во кој познатиот скок од филмовите за Бонд се извршува од сериски произведен автомобил.

„Е-Pace“ е помалиот роднина на многу успешниот „F-Pace“. Со должина од 4.4 метри, тој се натпреварува со модели како „Audi Q3“, и според шефот на „Jaguar Land Rover“ за продажба Енди Гос ќе стане најпродаван автомобил на компанијата. „Е-Pace“ е и доста подостапен од „F-Pace“, со почетна цена на британскиот пазар од околу 28.000 фунти (31.000 евра).

„Е-Pace“ е првиот „Jaguar“ произведени надвор од Велика Британија – во фабриката на „Magna Steyr“ во Грац, Австрија. Тој е и првиот модел на компанијата, понуден и само со преден погон, од „X-Type“ наваму.

И покрај релативно компактните димензии новиот кросовер нуди сосема доволен внатрешен простор и 577-литарски багажник.

Внатрешноста вклучува 12,3-инчен екран на допир за управување со мултимедијалните системи, вграден „4G“ хотспот за интерент, како и до пет „USB“ влезови.

Платформата на „E-Pace“ е иста како на „Range Rover Evoque“ и „Land Rover Discovery Sport“, но меѓуоскиното растојание е зголемено со неколку сантиметри.

Под капакот „Jaguar“ ја нуди целата серија на агрегати со 4 цилиндри „Ingenium“ – бензински со моќност од 240 и 300 коњски сили, и дизел со 150, 180 и 240 коња. Алтернатива за рачните брзини е 9-степениот автоматски менувач од „ZF“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  Додека повеќето производители на суперавтомобили се натпреваруваат кој прв на пазарот ќе претстави модел само на електрична енергија, „McLaren“ одбива да биде дел од тој…

 • Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди вода годишно. Всушност, наместо да ги…

 • Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Гермaнската тјунерска куќа „Posaidon“ направи мало „чудовиште“ од појдовната генерација на „Mercedes AMG A45“. „Posaidon“ од 2.0-литарскиот мотор извлече дополнителни 169 KS па сега има…

 • Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Новиот субкомпактен кросовер на „Opel“ го доби својот 100.000-ти сопственик во Европа по една година од стартот на продажбата. „Crossland X“, како прв заеднички проект…

 • Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Неодамнешниот саем за автомобили во Женева заврши. Имаше чудни прототипови, сериски автомобили и некои прилично скапи модели кои ќе бидат произведени во ограничено издание. Европската…

 • BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  Германскиот производител на автомобили „BMW“ се пофали со новиот кросовер „X4“ кој имаше официјална премиера на 14-ти февруари (фабрички код „G02“). Компанијата објави видео во…

 • Во подготовка е новиот Opel Mokka X

  Во подготовка е новиот Opel Mokka X

  На Интернет се појавија фотографии од маскираното предпродукциско тест возило. „Opel“ претходно најави дека новата гернерација на субкомпактниот „SUV“ модел „Mokka X“ ќе пристигне во…

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…

 • Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  По нецели четири години на пазарот, „Passat B8“ ќе биде „освежен“ со цел да продолжи со успехот со кој се натпреварува со конкуренцијата на европскиот…