Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

Швајцарска банка нуди управување со биткоин средства

Време: 16:30

Датум: јули 13, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Биткоинот освои свое место во швајцарскиот банкарски сектор или традиционалните банки веќе стануваат конкуренција на операторите на виртуелни валути? Една од приватните банки во земјата сега им нуди на своите клиенти услуги за управување и складирање на биткоин средства.

„Falcon Group“ објави вчера дека нејзиниот нов производ ќе им овозможи на клиентите да купуваат и чуваат биткоини преку нивните класични банкарски сметки. Услугата станува достапна преку партнерство со „Bitcoin Suisse AD“ – биткоин брокер основан во 2013-та година.

„Горди сме да бидеме првата во швајцарската приватна банкарска сфера која нуди управување „блокчејн“ средства на своите клиенти. Во „Falcon“ се убедени дека времето е добро да влеземе на овој пазар и нашата компанија верува дека нашиот нов производ ќе одговори на идните потреби на нашите клиенти“, вели Артур Ваилојан, шеф на производи и услуги во „Falcon“, во соопштението, цитирано од „CoinDesk“.

„Falcon“ веќе инсталирале и биткоин банкомат во лобито на својата централа во Цирих, а „ATM“ апаратот ќе биде достапен за користење од страна на сите граѓани.

Одот на „Falcon“ ги издава изгледите дека воопшто не е исклучено наскоро банките да се претворат во вистински конкурент на биткоин брокерите и на компаниите кои работат онлајн паричници за складирање на криптовалута. Од друга перспектива, двете индустрии наскоро би постоеле во симбиоза, но на крајот речиси секогаш „големите“ ги голтаат „малите“.

Интеграцијата на новиот производ на банката доаѓа во позадина на дискусиите со локалниот финансиски регулатор. Иако банките често ја одбегнуваат темата за виртуелните валути, ситуацијата во Швајцарија е доста различна. Земјата ја поддржува „блокчејн“ технологијата и нејзино имплементирање како во јавниот, така и во приватниот сектор.

Така на пример, Швајцарскиот федерален совет откри дека локалниот финансиски регулатор се движи брзо кон создавање на легална дефиниција на виртуелните валути.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…

 • Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Нафтената компанија „Total“ купува 74,3% од француската компанија за комунални услуги „Direct Energie“ за 42 евра по акција, додавајќи ги електричната енергија и природниот гас…

 • И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  Профитот на „Morgan Stanley“ за првото тримесечје од годината е зголемен за над 40% на годишно ниво до рекордни вредности благодарение на бизнисот со трговија…

 • Turkish Airlines објави рекорднo високи резултати

  Turkish Airlines објави рекорднo високи резултати

  „Turkish Airlines“ постигна рекордни резултати за првиот квартал од годината. Коефициентот на оптоварување (процентот на капацитетот на седишта, кој всушност е продаден и користен), пријавен…

 • И покрај зголемувањето на приходите, IBM ги разочара инвеститорите

  И покрај зголемувањето на приходите, IBM ги разочара инвеститорите

  Реструктуирањето на „IBM“ ги дава првите плодови. Во вторникот, компанијата објави зголемување од 5,1 отсто на приходите на 19,1 милијарда долари за првиот квартал, надминувајќи…

 • Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

  Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

  Американската банка „Goldman Sachs“ ги урна очекувањата на „Wall Street“ за профит за кварталот, поддржан од растот на приходите од тргување и повисоки такси од…