Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Новиот iPhone 8 би можел да чини помеѓу 1.200 и 1.500 долари?

Време: 16:38

Датум: јули 12, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Многу различни гласини во врска со новиот паметен телефон на „Apple“, кој би требало да се појави на пазарот во текот на есента. Доколку барем нешто од тоа е точно, тие кои ќе сакаат да го имаат би требало веќе (ако не и досега) да започнат да штедат…

Почетната цена на основниот модел на „iPhone 7“ e 649 долари. Корисниците и познавачите на можностите во „Apple“ на стручни форуми веќе некое време шпекулираат дека цената на најскапата верзија на овој модел би можела да достигне и до 1.500 долари.

Познавачот на можностите во светот на новите технологии, Џон Грубер, кој претходно предвидуваше и погоди дека златната верзија на часовникот „Apple Watch“ ќе чини 9.999 долари, вели:

„Почетна цена од 1.500 долари би била превисока. Мислам дека се веројатни 1.200 долари за основниот модел, додека цената на најмоќната верзија би можела да биде 1.300 или 1.400 долари“.

Тој смета дека, кога „Apple“ ќе го лансира својот нов модел, ќе биде потребно да се направат десетици милиони нови „iPhone“ уреди, што значи дека нема сите да имаат многу компоненти од најновите генерации, како што е случајот кај некои конкуренти.

Доколку „Apple“ претстави скап „iPhone“, повисоката цена би ја намалила побарувачката. Наместо да се одложи пуштањето во продажба, поради недостаток на „OLED“ екран од нова генерација, „Apple“ би можело и да задржи околу 30 дo 40 oтсто пониска цена, така што ќе претстави нов модел за околу 1.000 долари, со додатокот „Pro“ или „Edition“ во името.

„Изгледа дека „OLED iPhone“, во овој момент, не може да биде призведен во количини од 40 милиони примероци за еден квартал. Барем не засега. Ако тоа е точно, значи дека моделот ќе биде поскап“, пишува Грубер.

„Apple“ не сака да си „пука себеси во нога“ со лансирањето на еден нов скап модел „iPhone“ оваа есен. Гласините кружат дека „Apple“ ќе претстави најмалку два модели, еден со прифатлива цена и главниот „iPhone“ модел, пишува „Independent“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • СП 2018: „Самураите“ со шок-терапија за Колумбија (видео)

  СП 2018: „Самураите“ со шок-терапија за Колумбија (видео)

  Јапонија имаше совршен старт на Светското првенство во Русија, откако со 2:1 ја совладаа фаворизираната Колумбија, која на стартот остана со играч помалку по бизарниот…

 • Google ја пушта својата услуга YouTube Music низ цела Европа

  Google ја пушта својата услуга YouTube Music низ цела Европа

  „Google“ објави дека од денес музичката стриминг услуга „YouTube Music“ е достапна во Европа, станувајќи директна конкуренција со услугите на „Spotify“, „Deezer“ и „Apple Music“.…

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Почна фестивалот на комедијата „Гола месечина“

  Почна фестивалот на комедијата „Гола месечина“

  Со урнебесната повеќепати наградувана босанска претстава „Једваносимсобоакаломистобо“ од Нејра Бабиќ и Алеш Курт, вчеравечер беше отворен меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“. Се работи за…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  Германскиот производител објави три видеа со детални снимки од своето ново луксузно купе. „BMW“ на средината на јуни претстави ново големо купе и така официјално…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Спектакуларен хотел во кој уживаа лидерите Трамп и Ким Јонг-ун (фото+видео)

  Спектакуларен хотел во кој уживаа лидерите Трамп и Ким Јонг-ун (фото+видео)

  Станува збор за хотелот „Capella“ сместен на островот Сентоса во Сингапур, долго се шпекулирало на прашањето за тоа каде ќе бидат сместени Трамп и Ким,…