Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Aston Martin го покажа „најлудиот“ модел (фото)

Време: 11:37

Датум: јули 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„Aston Martin“ објави повеќе фотографии и детали за претстојниот модел „Valkyrie“, развиен во соработка со „Red Bull Racing“. Хиперавтомобилот што треба да се појави на пазарот во 2019-та, ќе се движи од 6.5-литарски V12 од „Cosworth“ и хибриден систем од „Formula 1“.

Од новите кадри појасно се забележуваат драматичните црти на автомобилот, замислен да е максимално блиску во аеродинамика до тркачките болиди. Повеќето аеродинамични детали беа додадени по претставувањето на прототипот во Женева оваа пролет. Новина се пример големите отвори меѓу кокпитот и предните браници кои според инженерите значајно ја зголемуваат моќта на притискање.

Според шефот на надворешниот дизајн Мајлс Нјурнбергер ова на сликите е „околу 95%“ од конечниот изглед на возилото. Нјурнбергер прецизира дека главниот конструктор на „Red Bull“ Адријан Нуи постојано бара нови начини да се подобри уште повеќе аеродинамиката и силата на притискање.

За прв пат публиката може да ѕирне и во внатрешноста на „Valkyrie“. Седиштата се монтирани директно на шасијата од јаглероден композит, што значи дека патниците ќе седат многу ниско и со испружени нозе напред, токму како во болид.

Стандардните ремени се слични на тркачките. Табла е крајно минималистичка, само со две-три копчиња на централната конзола и централен екран на допир. Повеќето функции се управувани од копчињата поставени на воланот, кој може да се вади и е видливо инспириран од тркачките машини од Ле Ман. Врз него е и километража со брзинометарот. Двата екрани лево и десно се поврзани со надворешни камери и практично ги заменуваат страничните ретровизори. Задното стакло го нема.

„Aston Martin“ ќе произведе само 150 примероци од суперавтомобилот, по цена од 2 милиони фунти секој (2.24 милиони евра). Сите тие веќе се распродадени.

Уште не се јасни техничките податоци на автомобилот, но судејќи по ветувањата на „Aston Martin“ за 1: 1 сооднос тежина-енергија, тој најверојатно ќе има околу 900 коњски сили при тежина од 900 кг. Тоа ќе му овозможи да забрзува од 0 до 100 км/ч за само малку повеќе од 2 секунди.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  На свечена промоција во Сити Хол во Скопје, во присуство на голем број новинари, претставени се новите СУВ модели на Opel: Crossland X, Mokka X…

 • Jaguar XE 300 Sport со 296 KS (фото+видео)

  Jaguar XE 300 Sport со 296 KS (фото+видео)

  „Jaguar“ го откри новиот „300 Sport“ спортски стил за моделите „XE“, „XF“ и „XF Sportbrake“. Кога станува збор за моделот „XE“, покрај декоративните делтали, главниот…

 • Lexus го откри новиот ES (видео)

  Lexus го откри новиот ES (видео)

  Премиум брендот на „Toyota“ ги објави првите официјални фотографии и видеа од новата генерација на својот „ES“ седан. Светската премиера на моделот ќе се одржи…

 • Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави своето ново „надуено“ купе „M2 Competition“. Компактниот спортски автомобил добил 3.0-литарски 6-цилиндричен мотор од поголемите „М3“ и „М4“,…

 • Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Чиста прецизност за беспрекорно уживање во возењето! Така во Ризелсхајм, седиштето на „Opel“ ја најавуваат својата нова спортска ѕвезда – „Оpel Сorsа GSi“. „Тоа што…

 • Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  „Ford“ тврди дека тоа е нивниот модел „Mustang“, кој се продава во 146 земји во целиот свет. За љубителите на „Ford Mustang“, 17-ти април е…

 • График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  Автономните автомобили станаа фокус на јавноста, откако минатиот месец во САД две несреќи завршија со смртни случаи. Првиот беше пешак кој беше прегазен од автономен…

 • Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Претставниците на брендот „Hyundai“ забележаа дека популарноста на новиот „напумпан“ хечбек „i30 N Perfomance“ ги надмина дури и нивните најголеми очекувања. Серијата „First Edition“, која…

 • Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Fédération Internationale de l’Automobile (ФИА) ја прифати апликацијата на Porsche како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може да…

 • Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Новата „буба“ на „Volkswagen“ никогаш не ја достигна славата на оргиналниот модел, но затоа старата и натаму ги инспирира автомобилските ентузијасти. Веста дека „Volkswagen“ планира…