Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Новото Audi A8 дебитираше со куп ласери и иновативни технологии (фото+видео)

Време: 15:13

Датум: July 11, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„Audi“ ја претстави новата генерација на својата лимузина „A8“. Мораме да признаеме дека возилото не изгледа многу различно од порано, но сепак документите покажуваат дека „пораснал“ во димензии, добил многу нови технологии и се нуди во 12 екстериерни бои, а три од нив се целосно нови. Конзервативниот пристап, кој за некои може да биде здодевен, но повеќето од вистинските фанови на компанијата најверојатно би одобриле.

Се разбира, сето ова не значи дека возилото не е исполнето со футуристички елементи. Најголемата разлика во надворешноста е новата монолитна решетка, истакната со неколку козметички промени по нежни напред и назад. Покрај тоа, предните „HD Matrix LED“ светла добиле ново ласерско долго светло. Од компанијата додаваат дека новите светлосни снопови се со двојно поголем радиус од претходното долго светло што се чувствува најмногу при брзини над 70 км/ч, кога системот се активира.

Внатрешноста исто така се придржува кон футуристичката линија. Таму, новиот предводник на „Audi“ импресионира со нов виртуелен кокпит со дигитална табла што ги отсликува клучните индикатори на возилото во „Full HD“ резолуција од 1920 х 720 пиксели. Од друга страна, мултимедијалниот систем се потпира на 10,5-инчен дисплеј кој е споен со централната конзола.

Една од најголемите разлики во однос на сегашниот „A8“ e извонредниот недостаток на копчиња и прекинувачи во ентериерот. Ова се должи на новиот „Multi Media Interface“ на „Audi“, кој се потпира главно на сензорни дисплеи и гласовни команди, за да обезбеди пристап до различни функции на електронскиот систем на автомобилот. Онака, поконзервативните клиенти ќе можат да ги вршат основните операции преку копчињата на воланот. Возачите ќе знаат дека командите им се прифатени/исполнети коректно од системот преку звучниот фидбек.

А командите се многу. Од „Аudi“ велат дека новата „A8“ има 41 различни системи за асистенција на возачот, додека мултимедијалниот систем може да биде конфигуриран со 6 различни возачки профили и повеќе од 400 различни функции. Тие вклучуваат интелигентен навигациски систем со адаптивна функција поставувања на опционалниот „head-up“ дисплеј, можност за безжично поврзување на сите надворешни уреди, конфигурација на радарите, камерите и сензорите, поставување на аудио системот, кој може да биде нарачана со тридимензионална технологија која за првпат ќе се нуди како за предниот, така и за задниот дел на кабината, како и многу други.

Опремата на долгата база „A8 L“ вклучува релаксирачки задни седишта кои се навалуваат значително, за да ја зголемат удобноста на лицата кои седат при долги патувања. Истите имаат функции за ладење, греење и масажа, како и прагот со вградена функција за масажа на стапалата.

Меѓу системите не треба да го заборавиме автопилотот. „Audi“ е првиот производител кој користи ласерски скенер заедно со радар и други сензори за да се ориентира во просторот. Како таков, германскиот концерн тврди дека силниот автоматизиран систем ќе им овозможи на возачите да го пуштат воланот целосно кога се движат во зони со слаб сообраќај на автопат. Доколку брзината не надминува 60 км/ч, новиот „Audi A8“ може да управува и сам.

За време на паркирање, автономниот систем може да ја движи и паркира колата сам во гаражата или паркинг-место без возачот дури и да е зад воланот. Системот може да се активира преку смартфон и набљудуван од возачот во реално време од далечина.

Големи вести има и во однос на механиката на автомобилот, бидејќи секое ново „Audi A8“ ќе биде хибрид. Автомобилот излегува на пазарот со два турбо V6 мотор – 3.0-литарски „TFSI“ со 340 КС и 3.0-литарски „TDI“ со 286 КС. Секој од нив ќе работи во соработка со деликатен хибриден систем кој ќе и овозможува на лимузината да се движи до 40 секунди со исклучен мотор со внатрешно согорување при брзини од 55 до 160 км/ч. Од „Audi“ прецизираат дека во блиска иднина моделот ќе се нуди и со 4.0-литарски бензински и дизел „V8“ мотори, како и „W12“ мотор. Се очекува појава и на „e-tron plug-in hybrid“, кој ќе може да се полни директно од штекер.

Независно од конкретниот погонски систем, новото „Audi A8“ има погон на четири тркала и чисто нов 8-степен „tiptronic“ автоматски менувач.

Почетната цена е 90.600 eвра за основната верзија на „A8“, a за онаа верзија со „L“ ознаката е 94.100 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…

 • Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  По нецели четири години на пазарот, „Passat B8“ ќе биде „освежен“ со цел да продолжи со успехот со кој се натпреварува со конкуренцијата на европскиот…

 • BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  Германскиот концерн „BMW“ подготвува шест нови модели со преден погон врз основа на новата платформа „FAAR“ (Frontantriebsarchitektur), објави „Autocar“. На неа ќе бидат направени како…

 • Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Американскиот гигант „Форд“ повлече речиси 1,4 милиони возила поради проблеми со воланот. Како што пренесуваат американските медиуми, на моделите „Фјужн“, односно „Мондео“ во Европа и…

 • KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  Јужнокорејската компанија „KIA“ го покажа обновениот модел „Carnival“. Автомобилот од 2019-та година ќе се појави на локалниот пазар со почетна цена од 28.800.000 вона, што…

 • Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Во блиска иднина „Jaguar“ може да им понуди на своите клиенти поспортски верзии на електричните модели, засега е „I-Pace“ кои ќе биде доработен од експертите…

 • Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за новиот суперкросовер „Lamborghini Urus“ ги надмина дури и најхрабрите очекувања на италијанскиот производител. Ова беше откриено во интервјуто за „CNBC“ од генералниот менаџер…

 • Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Уште во текот на летото, „Ford“ планира да го лансира новиот „Ford Mustang California Special“. Моделот е „наследник“ на истоимениот спортски автомобил, кој се произведуваше…

 • Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Двегодишната криза во побарувачката на големи SUV модели од луксузниот сегмент на европскиот пазар ќе заврши во 2019-та година. Причината за тоа е премиерата на…