Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

WeChat Pay веќе е во Европа

Време: 16:09

Датум: July 10, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Кинескиот интернет гигант „Tencent“ ја лансираше својата платежна услуга „WeChat Pay“ во Европа овој понеделник, упатувајќи предизвик на „Alipay“, која е во сопственост на „Ant Financial“ на „Alibaba“, пишува „CNBC“.

„WeChat“ е голема социјална мрежа, која има 938 милиони активни корисници месечно. „Tencent“ соработува со германската компанија за порамнувања „Wirecard“ за да им овозможи на европските трговците да ја прифатат „WeChat Pay“ како опција.

Потегот е наменет особено кон кинеските туристи кои ја посетуваат Европа и може да не е дури таков предизвик за играчи како „Apple Pay“ и „Samsung Pay“ кои исто оперираат во делови од Европа.

Кинеските корисници се навикнати да ги користат мобилните платежни услуги како „WeChat Pay“ за сè – од ангажирање на услуги за споделено патување до шопинг. Кога одат во странство, тие сакаат да ги уживаат истите услуги.

Кинеските туристи потрошиле најмногу во 2016-та година. Тие дадоа вкупно 261 милијарди долари зад границата според Светската туристичка организација на ОН. Тоа е привлечен пазар кој „Tencent“ се обидува да го заземе.

Но таа ќе мора да ја стигне „Alipay“, која започна операции во Европа во 2015-та година, а потоа да направи експанзија и на други пазари, како Јужна Африка. „Tencent“, рече дека во Кина има 600 милиони активни корисници на „WeChat Pay“. Во меѓувреме „Alipay“ објави дека бројот на нејзините активни потрошувачи достигна 450 милиони лица.

„Во моментов, проблемот е дека многу од кинеските туристи ги немаат правилните платежни инструменти. Шопингот е незаменлив дел од патувањето. За секој трговец, насочен кон кинеските клиенти во сегментот со луксузните стоки, патувањата или забавата, ова е задолжителна проверка“, коментира Маркус Ејчингер, извршен вицепредседател за глобалната производна стратегија на „Wirecard“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…

 • Караско му го спаси животот на Гаитан (видео)

  Караско му го спаси животот на Гаитан (видео)

  Атлетико Мадрид пред три недели во Далиан Јифанг за сума од 48 милиони евра ги продаде Јаник Фереира Караско и Нико Гаитан. Со овие трансфери…

 • „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  Вечерва во хотелот „Александар палас“, македонските посетители повторно ќе може да уживаат во авангардната културно-музичка манифестација „Виенски бал 2018“. Организаторот, здружението за културна соработка „Јохан…

 • Дел од Кисела Вода утре без вода

  Дел од Кисела Вода утре без вода

  Од ЈП Водовод и Канализација е добиено известување дека во недела поради промена на три шибери од Ф-150 мм на Булевар Србија до Евроазија во…

 • Xiaomi Blackshark е новиот гејминг телефон?

  Xiaomi Blackshark е новиот гејминг телефон?

  „Xiaomi“ има многу интересни уреди, кои може да ги очекуваме наскоро. Додека го чекаме дебито на „Mi Mix 2s“, сега на листата на „Geekbench“ се…

 • Конте повторно го нападна раководството на Челси

  Конте повторно го нападна раководството на Челси

  Растат тензиите помеѓу Антонио Конте и неговите шефови. Во текот на сезоната италијанскиот тренер неколку пати отворено ја критикуваше трансфер политиката на клубот. Конте е…

 • Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Иако често се меша со коренот од магдоносот, пашканатот е сосема поинаков зеленчук и има бројни благотворни својства. Станува збор за двегодишна билка богата со…

 • Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Од 1-ви јануари до 15-ти март 2018-та година „Газпром“ произведе речиси 110 милијарди кубни метри природен гас, покажуваат податоците на компанијата, цитирани од агенциите. Во…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…