Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

5 разлики помеѓу „обновениот“ и оргиналниот Galaxy Note 7

Време: 12:30

Датум: July 10, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

На крајот на минатата недела „Samsung Electronics“ го претстави „обновениот“ „Galaxy Note 7“. Како и што се очекуваше, смартфонот е целосна копија на својот претходник. Едвај не единствената особеност од него е името.

Да го објасниме она што се случи со моделот.

Батерија

Првата промена во смартфонот заслужува јасно споменување. Таа е помалата батеријата на обновениот „Galaxy Note Fan Edition“ која е со 10% помал капацитет – 3.200 mAh, споредено со претходникот. На овој начин производителот одлучил да го елиминира ризикот од непредвидени детонации.

Процесор

Иако конфликтните гласини „Samsung“ ги промени со конфигурацијата на „Galaxy Note Fan Edition“, заменувајќи го процесор „Snapdragon 820“ со модел со индекс „821“. Посовремениот чип му обезбедува на смартфонот сериозен раст на продуктивноста, што несомнено ќе привлече нови корисници.

Логотип

Дали го забележавте ова? „Samsung“ всушност се одлучил на нешто што многумина се откажуваа. Таа е елиминација на логото на компанијата од предниот панел на „Galaxy Note Fan Edition“. Конечно смартфонот ќе престане да биде мобилен банер реклама. Сега на истото место има широка празнина, која се прикачува на шармот на уредот.

Натписот „Fan Edition“ е лоциран на задниот дел.

Интерфејс

Новиот „Galaxy Note Fan Edition“ го користи истиот интерфејс, со кој ни беа претставени „Galaxy S8“ и „S8 +“. „Samsung Experience“ – токму така се именува компанискиот интерфејс – тој се разликува од „TouchWiz“ и им нуди на корисниците повисоки перформанси, дизајн пријатен за очите и суперширок сет од функционалности.

Bixby

Гласовниот ассистент „Bixby“, кој до неодамна беше ексклузивна состојка на „Galaxy S8“, исто така ќе биде достапен на сопствениците на овој смартфон. И покрај некои проблеми кои помошникот ги тестира со препознавање на говорот, нема сомневање дека во блиска иднина „Samsung“ ќе го корегира постојните недостатоци и ќе го предложи „Bixby“ на меѓународниот пазар.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…

 • Караско му го спаси животот на Гаитан (видео)

  Караско му го спаси животот на Гаитан (видео)

  Атлетико Мадрид пред три недели во Далиан Јифанг за сума од 48 милиони евра ги продаде Јаник Фереира Караско и Нико Гаитан. Со овие трансфери…

 • „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  Вечерва во хотелот „Александар палас“, македонските посетители повторно ќе може да уживаат во авангардната културно-музичка манифестација „Виенски бал 2018“. Организаторот, здружението за културна соработка „Јохан…

 • Дел од Кисела Вода утре без вода

  Дел од Кисела Вода утре без вода

  Од ЈП Водовод и Канализација е добиено известување дека во недела поради промена на три шибери од Ф-150 мм на Булевар Србија до Евроазија во…

 • Xiaomi Blackshark е новиот гејминг телефон?

  Xiaomi Blackshark е новиот гејминг телефон?

  „Xiaomi“ има многу интересни уреди, кои може да ги очекуваме наскоро. Додека го чекаме дебито на „Mi Mix 2s“, сега на листата на „Geekbench“ се…

 • Конте повторно го нападна раководството на Челси

  Конте повторно го нападна раководството на Челси

  Растат тензиите помеѓу Антонио Конте и неговите шефови. Во текот на сезоната италијанскиот тренер неколку пати отворено ја критикуваше трансфер политиката на клубот. Конте е…

 • Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Иако често се меша со коренот од магдоносот, пашканатот е сосема поинаков зеленчук и има бројни благотворни својства. Станува збор за двегодишна билка богата со…

 • Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Од 1-ви јануари до 15-ти март 2018-та година „Газпром“ произведе речиси 110 милијарди кубни метри природен гас, покажуваат податоците на компанијата, цитирани од агенциите. Во…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…