Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Трамп потрошил под 5 долари на глас, за да победи на изборите

Време: 10:21

Датум: ноември 10, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

dtramp23

Доналд Трамп беше дел од едни од најнеизвесните избори во САД во политичката историја, победувајќи ја Хилари Клинтон во претседателските избори во САД, остварувајќи успех, a притоа користејќи прилично помалку пари од конкурентката, информира „Ројтерс“.

Потпирајќи се исклучително многу нетрадиционалното комбинирање на социјалните медиуми, непримерната реторика и вештината да заработува бесплатно телевизиско време, њујоршкиот бизнисмен платил најверојатно под 5 долари на глас во походот кон Белата куќа или околу половина од она што Клинтон го потроши. Тоа покажува анализата на финансиите за кампањите на двајцата кандидати, направена од „Ројтерс“.

Според податоците Клинтон и Трамп ги потрошиле сите средства кои ги собрале.

Ефективната, од гледна точка на трошоци, победата на Трамп ги промени мислењата кои преовладуваат за влијанието на парите во американската политика и го покрена прашањето дали повеќе скромната и вешто ракуваната со медиумите кампања може да стане новиот модел за победа на избори во САД.

Учењето на политичките стратегии и политичката наука имаат тенденција да се согласат, но ќе биде тешко да се повтори презентацијата на Трамп, бидејќи тој има предности кои многу други кандидати ги немаат – популарно име, имиџ на телевизиска ѕвезда, способност постојано да е опкружен со контроверзии.

Вкупно Трамп собра најмалку 270 милиони долари од почетокот на кампањата во јуни 2015-та година, малку над една третина од парите потрошени при кампањата за реизбор на Обама во 2012-та година, според најновите податоци во Федералната изборна комисија. Клинтон собрала најмалку 521 милиони долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со обуки и тренинзи младите ќе се прилагодуваат на барањата на пазарот на трудот

  Со обуки и тренинзи младите ќе се прилагодуваат на барањата на пазарот на трудот

  Вчера беше промовиран проектот „Образование за вработување во Македонија (Е4Е@mk)“, кој има за цел да стимулира вработување во Македонија преку подобрување на стручните вештини и…

 • Објавен Инвестицискиот атлас за недвижности за 2018 година

  Објавен Инвестицискиот атлас за недвижности за 2018 година

  Објавен Инвестицискиот Атлас за недвижности (2018 година) од страна на консултанската компанија – Фортон Македонија во која се содржани информации за севкупниот пазар на недвижности…

 • Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

  Американската компанија „Теламон“ ќе вложи четири милиони евра во капацитет во Македонија во кој според бизнис планот на компанијата, предвидени се 300 нови вработувања во…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне појава на дожд и грмежи

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен…

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Заев се сретна со извршната директорка на УНОПС: Да го искористиме моментот за проекти за подобар живот на граѓаните

  Премиерот Заев денеска се сретна со делегација на Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации (УНОПС), предводена од заменичката на генералниот секретар на ОН…

 • Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Половина плата оди на храна – како да се заштеди?

  Околу половина просечна плата е потребна само да се наполни фрижидерот со основните прехранбени продукти. Во услови кога цените растат побргу од приходите штедењето станува…

 • Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Експертите очекуваат биткоинот да падне под 6.000 долари

  Вредноста на најпопуларната криптовалута биткоин (BTC) оваа недела најверојатно ќе продолжи да се намалува и за прв пат од ноември 2017-та година ќе падне под…