Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

График на денот: Како се претставуваат берзите во САД во изборни години?

Време: 10:28

Датум: ноември 7, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

sadizbori-00

По неколку недели жестока кампања ќе се одржат едни од најконтроверзните избори во историјата на САД. Без разлика дали трката ќе заврши со Клинтон или Трамп како претседател, тешко е да се предвидат потенцијалните последици кои изборите во 2016-та година ќе ги имаат врз пазарите, коментира „Visual Capitalist“.

Во меѓувреме инвеститорите се прашуваат како да се позиционираат најдобро, како би можело да се одразат изборите врз нивниот паричник и како можат да се заштитат од можните ризици.

Добрата вест за инвеститорите е дека од историска гледна точка на пазарот, тој се претставувал добро во изборни години, индексот „S&P 500“ завршува во зелена територија во 82% од случаите.

sadizbori-03

Лошата вест? Ова очигледно не се нормални избори.

Графиконот денес ги визуелизира податоците од „Fisher Investments“, за да покаже како се претставувал „S&P 500“ во историски план во години на избори во САД, како и за време на мандатите на избраните претседатели.

Иако годината со избори (четврта по ред) има позитивен резултат и враќање во 82% од случаите, работите очигледно се менуваат кога ќе ја разгледаме сегашната ситуација.

Клинтон и Трамп се двајцата најнепосакувани кандидати во историјата, а кандидатите од други партии, како Гери Џонсон, Џил Штајн и Еван МакМлин се со прилично добри резултати во анкетите во некои Држави.

Некои сметаат дека Трамп како претседател е гаранција за исклучително нестабилните пазари, додека според други кандидатот на демократите исто така, носи голем пазарен ризик. Во меѓувреме има секакви чудни хипотетички ситуации, кои можат да се појават и кои најверојатно ќе создадат главоболки на трејдерите.

Еден од овие ризици беше подвлечен од Нејт Силвер во почетокот на октомври. Тој ја вклучува победата на Гери Џонсон во неговата држава Њу Мексико (каде освои 24% од гласовите во анкетите) и во исто време загуба и за Трамп, и за Клинтон во Изборната комисија. Веројатноста е мала, но сепак постои.

Без разлика каков ќе биде исходот од гласањето, оваа изборна година ќе има долготрајни последици за сите пазарни учесници и најверојатно трејдерите ќе научат доста лекции.

sadizbori-01

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…

 • Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Огласот за закуп на земјиште во Џумајлија трае уште пет дена

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека јавниот оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари…

 • По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По победата на Ердоган, зајакна турската лира

  По претседателските и парламентарните избори во Турција, забележан е пад на вредноста на американскиот долар во однос на турската лира. Лирата утрово зајакнала за 1,5…

 • Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

  Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната…

 • Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Нови 26 енергетско-ефикасни фасади во општина Центар

  Дваесет и шест згради во општина Центар добија енергетско-ефикасни фасади кои ќе го задржат автентичниот изглед на зградите и боите за кои последниот збор ќе…