Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,512.02 -1.51%    GRNT 962.00 0.21%    KMB 6,290.44 0.48%    SBT 2,601.00 -4.69%    TEL 309.00 -2.81%    TETE 1,566.00 9.74%    TTK 1,300.00 0%    

EasyJet пресмета колку ќе го чини Брегзит

Време: 11:50

Датум: јуни 27, 2016

Категорија: КОМПАНИИ

easyjet1

Британската авиокомпанија „EasyJet“ предупредува дека британската одлука за излезот на земјата од Европската унија, ќе ги погоди приходите на компанијата во втората половина од оваа година.

Од „EasyJet“ соопштија дека гласањето за Брегзит како последица ќе има создавање на неизвесност во економијата и меѓу потрошувачите.

Исто така наведува дека тоа ќе доведе до пад на приходите најмалку за пет проценти во однос на истиот период минатата година, пренесува агенцијата Франс прес.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

  „HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

  Британскиот доверител „HSBC Holdings Plc“ не успеа да ги исполни очекувањата за својот профит, бидејќи најголемата банка во Европа сигнализираше продлабочување на загубите од кредитите,…

 • Бафет купи акции за 1,7 милијарди долари од „Bank of America“

  Бафет купи акции за 1,7 милијарди долари од „Bank of America“

  Инвеститорот Ворен Бафет во јули купил акции вредни 1,7 милијарди долари од „Bank of America“, пренесува „Bloomberg“. Купувањата се реализирани преку „Berkshire Hathaway“, која веќе…

 • “Saudi Aramco” тргнат од тронот, “Apple” највредна компанија во светот

  “Saudi Aramco” тргнат од тронот, “Apple” највредна компанија во светот

  Саудискиот државен нафтен гигант повеќе не е највредната компанија во светот, тој мораше да ја предаде титулата на американскиот Apple. „Apple“ стана компанија со најголема…

 • Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

  Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

  Вчера напладне (1 август) во јавно и транспарентно извлекување пред посетителите на Веро центар беа извлечени добитниците на двете главни награди во големата наградна игра…

 • „Caterpillar“ се подготвува за одржлив пад на продажбата

  „Caterpillar“ се подготвува за одржлив пад на продажбата

  Кризата предизвикана од коронавирусот ја поткопува побарувачката за големите машини на „Caterpillar“ од страна на градежните и рударските компании ширум светот. Компанијата соопшти дека нејзините…

 • „BNP Paribas“ се претстави подобро од очекуваното

  „BNP Paribas“ се претстави подобро од очекуваното

  Големата француска банка, „BNP Paribas“, помина релативно неповредена низ кризата предизвикана од коронавирусот благодарение на напредното инвестициско банкарство. Во вториот квартал, нето добивката падна за…

 • Безос заработи 10 милијарди долари за еден ден

  Безос заработи 10 милијарди долари за еден ден

  Продажбата на „Amazon“ во вториот квартал од 2020-та година се зголеми за 40% во однос на претходната година и достигна 88,9 милијарди долари. Аналитичарите очекуваа…

 • Пандемијата донесе раст на продажбата на „Procter & Gamble“

  Пандемијата донесе раст на продажбата на „Procter & Gamble“

  Зголемената потрошувачка на производи за домаќинства, како што се прашок за перење, плус зголеменото складирање, помогна во продажбата на „Procter & Gamble Co.“. Но, растот…

 • Важна вест за корисниците на Apple: iPhone 12 ја менува воспоставената практика

  Важна вест за корисниците на Apple: iPhone 12 ја менува воспоставената практика

  Компанијата Apple ги навикна своите корисници на сигурен распоред – новиот „iPhone“ претставен на почетокот на септември, а на пазарот би се нашол неколку недели…

 • Amazon во вториот квартал скоро ја удвои добивката

  Amazon во вториот квартал скоро ја удвои добивката

  Работењето на интернет гигантот Amazon цветаше на брановите на онлајн продажбата за време на пандемијата од коронавирусот, а нето добивката скоро двојно се зголеми во вториот…