четврток, 18 август 2022
ПочетнаАВТОБИЗFord воведува нови еколошки дизел агрегати

Ford воведува нови еколошки дизел агрегати

dizeli ford 32

„Ford“ го претстави првиот мотор од ново семејство кое ќе го носи името „EcoBlue“. Тоа е 2,0-литарски турбо дизел, кој го заменува досегашниот 2,2-литарскиот „TDCi“. Моторот ќе дебитира на товарните возила „Transit“ и „Transit Custom“.

Новиот 4-цилиндарски дизел агрегат е развиен од истражувачките центри на „Ford“ во Велика Британија и Германија, а производството ќе се одвива во фабриката на компанијата во источен Лондон.

dizeli ford 33

Моторот го исполнува стандардот „Euro-6“, кој стапува во сила од септември оваа година. Тој тежи околу 15 килограми помалку од досегашниот 2,2-литарскиот мотор „TDCi“, а максималниот вртежен момент е за 20% повисока – 340 Нм, кои се достапни при 1250 врт/мин.

Покрај тоа агрегатот е за 4 децибели потивок од својот претходник. Економичноста на горивото е подобрена за 13%, додека нивото на штетни гасови „СО2“ е намалена за 10%, соопштуваат од компанијата.

dizeli ford 34

Моторот ќе се нуди во 3 варијанти на моќност – 105, 130 и 170 КС, а се предвидува да биде пуштена верзија и со повеќе од 200 КС. Претстои излегувањето и на втор мотор од семејството „EcoBlue“. Ова ќе биде 1,5-литарски дизел, кој ќе се најде во моделите „Mondeo“, „Focus“ и „Fiesta“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП