недела, декември 5, 2021
28 °c
Skopje
18 ° пон
16 ° вто
15 ° сре

Tag: денар

„Фич“: Денарот останува стабилен, банкарскиот систем ја потврди отпорноста на пандемичниот шок

Денарот останува стабилен – фиксниот курс е клучно сидро на стабилноста на македонската економија. Девизните резерви достигнаа 3,7 милијарди евра ...

Прочитај повеќе

Нацевска: Денарот е стабилен, инфлацијата умерена – движењата на меѓународните пазари ќе се стабилизираат во 2022 година

Денарот е стабилен, а ценовните движења се должат на растот на цените на енергенсите на светските берзи по високиот пад ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска: Постојната монетарна стратегија е најоптимална за македонската економија, денарот e стабилен

Постојната монетарна стратегија за одржување на стабилноста на домашната валута во однос на еврото е најоптимална за македонската економија, имајќи ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска: Денарот беше и останува еден од клучните столбови на стабилноста на македонската економија

Денарот беше и останува еден од клучните столбови на стабилноста на македонската економија, изјави гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, по ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска: Со сигурност можеме да кажеме дека шпекулациите поврзани со курсот на денарот не се поткрепени со економски аргументи

Во сите досегашни епизоди на криза, стабилниот курс на денарот претставува главен фактор на одржување на макроекономската стабилност. Нема компромис ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 12 1 2 12
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00