среда, февруари 24, 2021
9 °c
Skopje
7 ° сре
9 ° чет
11 ° пет

Tag: вирус

Откриле 240 нови варијанти на коронавирус, од кои некои можат да избегнат имунолошка реакција: „Потребни се поагресивни мерки“

Индиските здравствени власти објавија дека се откриени дури 240 мутирани варијанти на коронавирус во земјата и предупредуваат дека некои од ...

Прочитај повеќе

Во Македонија потврдени три случаи на новиот вид коронавирус, еден од заразените починал

Британскиот вид на коронавирус досега бил детектиран кај тројца пациенти во земјава, соопштија од Министерството за здравство. Здравствените власти на ...

Прочитај повеќе

Нова студија покажува дека ефикасноста на вакцината е помала кај јужноафриканскиот вид на вирусот

Податоците од клиничките испитувања на две вакцини против Ковид-19 покажуваат дека јужноафриканската варијанта на коронавирус ја намалува нивната ефикасност во ...

Прочитај повеќе

ФДА: Новиот вид на вирус може да влијае на лажно-негативни резултати од ПЦР тестовите

Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) го предупреди медицинскиот и лабораторискиот персонал дека генетските мутации во коронавирусот, вклучително ...

Прочитај повеќе

Германија смирува: Постоечките вакцини се ефикасни и против новиот вид на вирус

Eкспертите на ЕУ заклучија дека актуелните вакцини против коронавирусот се ефикасни против новиот вид откриен во Велика Британија, објави германската ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 26 1 2 26