петок, октомври 22, 2021
28 °c
Skopje
18 ° пон
16 ° вто
15 ° сре

Tag: банки

Народната банка и МБА донесоа Насоки за банките и штедилниците: поголема транспарентност и стандардизација при објавувањето информации за депозитите и кредитите за населението

Поголема транспарентност и достапност на податоците за банкарските производи за граѓаните, а со тоа и поголема заштита на потрошувачите, се ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска: Поголемата вклученост на жените во банкарскиот сектор и воопшто во сите општествени сегменти, носи бројни економски придобивки за целото општество

„Поголемата вклученост на жените во банкарскиот сектор и воопшто во сите општествени сегменти, носи бројни економски придобивки за целото општество. ...

Прочитај повеќе

НБРМ: Граѓаните сè повеќе ги ползуваат придобивките од мобилните апликации и електронската трговија

Плаќањата со платежните картички од страна на граѓаните во трговијата во земјата, во првиот квартал од 2021 година, забележаа значителен ...

Прочитај повеќе

НБРМ: Банките сѐ повеќе преземаат активности во доменот на „зеленото финансирање“ и вложуваат во автоматизација и дигитализација на процесите

Повеќе од половината од домашните банки имаат преземено активности за одобрување „зелени кредити“ на домаќинствата и на корпоративниот сектор, при ...

Прочитај повеќе
Страна 2 од 79 1 2 3 79
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00