Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » СПОРТБИЗ(Страна 759)

Каљари го отпушти Зола, место него доаѓа Земан

Каљари го отпушти Зола, место него доаѓа Земан

Фудбалскиот клуб Каљари му врачи отказ на тренерот Џанфранко Зола и за негов наследник најверојатно ќе го избере Зденек Земан. Зола, кој беше донесен како спасител, доби отказ поради лошите резултати, кои кулминираа со неделниот пораз од Сампдорија (2:0). По…

Десетте најмлади дебитанти во Лигата на шампиони

Десетте најмлади дебитанти во Лигата на шампиони

Мартин Едегард, во вторник, би можел да влезе во историјата на фудбалската Лига на шампионите, доколку од Карло Анчелоти добие можност да настапи на мечот помеѓу Реал и Шалке. Во вторник, тинејџерот од Норвешка ќе има 16 години, два месеци…

Кошаркарскиот сојуз на Словенија ја поддржа одлуката на ФИБА

Кошаркарскиот сојуз на Словенија ја поддржа одлуката на ФИБА

Кошаркарскиот сојуз на Словенија објави дека ја поддржува одлуката на ФИБА и дека ќе работи на тоа националното првенство во иднина да стане посилно и поквалитетно. ФИБА во неделата вечерта објави дека повеќе не ја поддржува регионалната АБА лига. „Она…

Велосипедскиот врв го криел допингот на Армстронг

Велосипедскиот врв го криел допингот на Армстронг

Меѓународната велосипедска унија (UCI) му помогнала на Ленс Армстронг околу прикривањето на најголемиот допинг скандал во историјата на велосипедизмот, покажува извештајот составен од Независната реформска комисија (CIRC). Оваа комисија била составена минатата година со цел да ги истражи сите назеконски…

Сити ќе потпише рекорден спонзорски договор

Сити ќе потпише рекорден спонзорски договор

Актуелниот англиски шампион Манчестер Сити најде начин како да ја изигра Европската фудбалска унија (УЕФА) и финансискиот фер-плеј, поради чие кршење на правилата заработи гигантска казна од 60 милиони евра и намалување на списокот на играчи за оваа сезона. Решението…

Брумен ќе игра против Висла

Брумен ќе игра против Висла

Матијаж Брумен ќе може да ја доигра оваа сезона, која му беше доведена во прашање поради повредата на десното рамо. По извршените консултации со лекари специјалисти било констатирано дека нема потреба хируршки да се интервенира врз повреденото рамо на Брумен,…

’Трипл дабл’ на Вестбрук, Данкан по 1.310 натпревари не постигна поени

’Трипл дабл’ на Вестбрук, Данкан по 1.310 натпревари не постигна поени

Расел Вестбрук ја продолжи својата доминација во НБА лигата, откако во победата на Оклахома над Торонто (108:104) го забележа шеттиот ’трипл дабл’ на последните шест натпревари. Во дербито Голден Стејт славеше над ЛА Клиперс со 106:98. Вестбрук, во отсуство на…

ФИБА повеќе не ја признава АБА лигата

ФИБА повеќе не ја признава АБА лигата

Европскиот огранок на Светската кошаркарска федерација (ФИБА Европа), повеќе не ја признава регионалната АБА лига. Во соопштението на ФИБА се наведува дека причина за ваквата одлука се неусогласените правила на АБА со генералниот статут и правилникот на федерацијата. Поради фактот…

Успешна генералка пред Висла, Вардар го декалсира Веспрем

Успешна генералка пред Висла, Вардар го декалсира Веспрем

Ракометарите на Вардар со победа го завршија регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата. Во последниот натпревар, Вардар го декласира Веспрем со 28:21 (14:10) и му го нанесе на унгарскиот тим првиот пораз во СЕХА конкуренцијата, воедно втор во сезоната.…

Меси криел приходи од добротворни натпревари

Меси криел приходи од добротворни натпревари

Еден од најдобрите светски фудбалери, Лионел Меси повторно има проблем со законот бидејќи натпреварите кои биле организирани под покровителство на неговата добротворна организација се под истрага на шпанската полиција. Германскиот магазин „Дер Шпигел“ тврди дека Централната оперативна единица, задолжена за…